Anasayfa » Müzik Dersleri » Akor Nedir? – 2
Akor Nedir? - 2
Akor Nedir? - 2

Akor Nedir? – 2

Daha önceki yazımızda (buradan ulaşabilirsiniz) Do Majör dizisinden yola çıkarak bir Do Majör ( C ) akoru oluşturmuştuk. Bu yazımızda da minör akor oluşturalım.

Minör akoru oluştururken majör akoru oluşturmakla aynı kuralları kullanıyoruz. Örneğimizde La Minör akoru ( Am ) oluşturacağız. Öncelikle La Minör dizisini yazalım ve derecelendirelim.

La Minör Dizi

La Minör Dizi

 

Yukarıda da gördüğünüz gibi LA Sİ DO RE Mİ FA SOL LA notalarını sırasıyla yazdığımızda veya çaldığımızda La Minör dizisini elde ederiz. La minör akorunu elde etmek için bu dizinin 1, 3 ve 5. derecelerine ihtiyacımız var.

La Minör Dizi - 2

La Minör Dizi – 2

 

Dizinin 1, 3 ve 5. dereceleri LA DO Mİ seslerine karşılık geliyor. Bu sesleri aynı anda çaldığımızda veya üst üste yazdığımızda La Minör (Am) akorunu elde etmiş oluruz. Aşağıda görüldüğü gibi.

La Minör Akor Kurulumu

La Minör Akor Kurulumu

 

Yine gitar çalanlar arkadaşlar farkedecektir, 1. pozisyonda Am akorunu çalarken genellikle 5 sesi aynı anda tınlatırız. Bu beş ses yine LA DO Mİ seslerinden oluşur.

La Minör Akoru - Gitar

La Minör Akoru – Gitar

 

Hakkında Musa Çetiner

Uzun zamandır gitar dersi veriyorum, edindiğim tecrübeleri hazırladığım kitaplar ve buradaki yazılarımla paylaşıyorum. Umarım müzik ve gitarla ilgilenen herkes için faydalı olur.

Bir Yorum Yazın - Facebook - Twitter - Google Plus

x

Check Also

Modlar

Modlar; isimlerini eski Yunan medeniyetlerinden alan, *diyatonik yapıdaki müzik dizileridir. *Diyatonik: Tam ve yarım aralıklarla ...

%d blogcu bunu beğendi: