Anasayfa » Genel » Dizi Nedir?
Dizi Nedir ?
Dizi Nedir ?

Dizi Nedir?

Yüksekliklerine göre sıralanan, daha açık bir tabirle; kalın sesten ince sese veya tam tersi olacak şekilde sıralanan ses gruplarına dizi adını veriyoruz.

Dünya üzerinde her kültüre ait çok sayıda müzik dizisi bulunmakta ve geçmişten günümüze bütün müzik türleri bu diziler etrafında şekillenmektedir. Batı müziğinde kullanılan majör ve minör diziler, Türk ve doğu müziğindeki makamlar, hemen hemen her kültürde kendine yer bulan pentatonik diziler en bilinen örneklerdir.

Hepimizin kulağının aşina olduğu majör, minör diziler, makamlar ve birçok dizi  en az sekiz sesten oluşur. Sekiz sesten daha az ya da daha fazla sesten oluşan diziler de müzikte yer alırlar. Örneğin; Pentatonik (5 sesli) dizi.

Majör ve minör dizilerden bahsedecek olursak, bu iki dizi yüzyıllar içerisinde batı müziğinin temelini oluşturmuş ve tonaliteyi belirlemiştir. Majör ve minör diziler diyatonik yapıdadır, yani tam ve yarım aralıkların sıralanmasıyla oluşmuştur (aralıklar hakkında bilgi almak için buraya tıklayın).

Her majör dizinin onunla aynı sesleri kullanan bir de ilgili minör dizisi vardır (tersini de düşünebiliriz). Örneğin; Do majör dizisinin ilgili minörü La minör dizisidir. İki dizinin sesleri ortak olmasına rağmen aralıklar arasındaki ilişki farklı olduğu için duyuluşları da birbirlerinden çok farklıdır. Bu farklılık aynı isimli tonlar içinde geçerlidir Do majör ve Do minör tonların tek ortak yönü Do notasını temel almalarıdır fakat duyuluşları farklıdır.

Majör diziler (ve tonlar) daha coşkulu ve neşeli bir karaktere sahipken, minörler tam aksine daha hüzünlü ve kederli karakterdedir.

Aşağıdaki bölümde majör ve minör dizileri dinleyin.

Do majör ve la minör dizi arasındaki farkı dinleyebilirsiniz, aynı sesleri kullanmalarına rağmen farklı notalardan başladıkları için birbirlerinden ne kadar farklı duyuluyorlar

Do majör dizi

La minör dizi

Do majör ve Do minör arasındaki farkı da dinleyebilirsiniz. İkisi de Do sesinden başlıyorlar fakat farklı aralık yapılarından oluştuğu için duyuluşları da birbirlerinden farklı

Do majör dizi

Do minör dizi

Dizi konusuyla ilgili gelecek yazı majör diziler hakkında olacak.

 

Hakkında Musa Çetiner

Uzun zamandır gitar dersi veriyorum, edindiğim tecrübeleri hazırladığım kitaplar ve buradaki yazılarımla paylaşıyorum. Umarım müzik ve gitarla ilgilenen herkes için faydalı olur.

Bir Yorum Yazın - Facebook - Twitter - Google Plus

x

Check Also

Temel Gitar Eğitim Metodu

Gitar Metodu – Yeni Baskı

%d blogcu bunu beğendi: