Anasayfa » Genel » Klasik Gitar

Klasik Gitar

Gitara benzer çalgıların kökeni milattan önceki yıllara kadar uzanır, en azından o zamanlarda telli çalgılar kullanılıyormuş diyebiliriz. Gitarla ilgili esas gelişmeler ise 16. yüzyıldan itibaren başlamıştır diyebiliriz. O tarihlerde gitar benzeri 4 telli çalgılar vardı. 16. yüzyılın sonlarına doğru 4 telli gitara 5. tel eklenerek İspanyol Gitarı adını almıştır. 18. yüzyılın sonlarında 6. tel eklenen gitar günümüzdeki akort sistemiyle çalınmaya başlamıştır. Klasik gitar günümüzde kullanılan haline 1860 yılında Antonio TORRES sayesinde kavuşmuştur. Şu anda klasik gitar adını verdiğimiz çalgıya TORRES gitarı adı veriliyordu.

Buraya kadar yazdıklarım çok kısa bir açıklama sadece. 16. yüzyıldan Torres gitarına kadar olan süreçte gitarın şimdiki haline gelmesini sağlayan, gitara benzer başka çalgılar da olmuştur. Rönesans gitarı, vihuela, barok gitar, lavta v.b. Gitar şimdi olduğu gibi o zamanlarda da solo ve eşlik amacıyla kullanılan bir çalgıydı. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz gitar tarihiyle ilgili Türkçe kaynakları mutlaka edininiz. Ben bir tane önerebilirim. Dr. Soner ULUOCAK – Klasik Gitar Tarihi.

Rönesans Gitarı

Barok Gitar

Lavta

Rönesans Gitarı Barok Gitar Lavta

 

Yukarıda, 16. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlayan gitar benzeri çalgılardan örnekler görüyorsunuz. Lavtanın uda benzeyen yapısı dikkatinizi çekmiştir.

Aşağıda ise günümüzde kullanılan klasik gitar görünmekte.

Klasik Gitar

 

Gitarın bölümleri aşağıdaki gibidir. Görsel; Gitar Öğreniyorum – Temel Gitar Eğitim Metodu kitabından alınmıştır

 

Klasik Gitarın Bölümleri

 

Klasik gitarın en önemli bölümü ses tablası adı verilen ön tarafıdır. Bu kısım çoğu zaman ladin veya sedir ağacından yapılır. Gitarın sap kısmının ön tarafı gül ağacı ya da abanoz, arka tarafı akçaağaç veya meşe ağacından olabilir. Aşağıdaki görsellerde ses tablasının iç kısmını görüyorsunuz.

Ses Tablası

Ses Tablası

 

Birazda klasik gitarla neler çalabiliriz ona bir göz atalım.

Klasik Stil

Flamenko

Yukarıdaki videolar size sadece bir fikir vermesi için. Klasik gitarın, diğer gitar türlerinde de olduğu gibi çok kullanım alanı var. Özellikle şarkılara eşlik etmek konusunda. Akor çalıp üstüne şarkı söylemek istiyorsanız klasik gitar çok işinize yarayacaktır.

 

Gitara benzer çalgıların kökeni milattan önceki yıllara kadar uzanır, en azından o zamanlarda telli çalgılar kullanılıyormuş diyebiliriz. Gitarla ilgili esas gelişmeler ise 16. yüzyıldan itibaren başlamıştır diyebiliriz. O tarihlerde gitar benzeri 4 telli çalgılar vardı. 16. yüzyılın sonlarına doğru 4 telli gitara 5. tel eklenerek İspanyol Gitarı adını almıştır. 18. yüzyılın sonlarında 6. tel eklenen gitar günümüzdeki akort sistemiyle çalınmaya başlamıştır. Klasik gitar günümüzde kullanılan haline 1860 yılında Antonio TORRES sayesinde kavuşmuştur. Şu anda klasik gitar adını verdiğimiz çalgıya TORRES gitarı adı veriliyordu. Buraya kadar yazdıklarım çok kısa bir açıklama sadece. 16. yüzyıldan Torres gitarına kadar olan süreçte gitarın şimdiki haline gelmesini…

Genel Bakış

Özet : Bu anlatımı faydalı buldunuz mu? Yıldız vererek değerlendirin ve daha iyi yazılar yazmamızı sağlayın.

Kullanıcı Oylaması: 4.78 ( 5 oy)

Hakkında Musa Çetiner

Uzun zamandır gitar dersi veriyorum, edindiğim tecrübeleri hazırladığım kitaplar ve buradaki yazılarımla paylaşıyorum. Umarım müzik ve gitarla ilgilenen herkes için faydalı olur.

Bir Yorum Yazın - Facebook - Twitter - Google Plus

x

Check Also

Gitar İle Popüler Şarkılar Yeni Baskı

Gitar İle Popüler Şarkılar’ın yeni baskısı çıktı detaylı bilgi için tıklayın

%d blogcu bunu beğendi: