Anasayfa » Müzik Yazılımları » Sibelius Dersleri – 3

Sibelius Dersleri – 3

Bu dersimizde dizeğimize ölçü işaretlerini eklemeyi öğrenelim

Ölçü işareti eklemek için herhangi bir ölçüyü seçili hale getirelim.

Sibelius - Ölçü Seçme

 

Notations sekmesinde Barline düğmesinin altındaki bölüme tıklayalım. Bunların arasından seçtiğimiz işaret ölçüye eklenecektir.

Sibelius - Ölçü İşareti Eklemek

 

Ölçü işaretini şu şekilde de ekleyebilirsiniz. Sayfada boş bir alana sağ tıklayın, çıkan menüde Barline seçeneğine gelin, ölçü işaretlerinin olduğu liste açılacak. Eklemek istediğiniz işareti seçince fare işaretçisi mavi renge dönüşecek, eklemek istediğiniz ölçüye tıklayınca işaret eklenecektir.

Sibelius - Ölçü İşareti Eklemek 2

 

Daha önceki yazılarda öğrendiklerimizle beraber bazı temel bilgileri kavramış olmalıyız. Bir sonraki yazımızda nota yazma konusunu işleyeceğiz.

Bu dersimizde dizeğimize ölçü işaretlerini eklemeyi öğrenelim Ölçü işareti eklemek için herhangi bir ölçüyü seçili hale getirelim.   Notations sekmesinde Barline düğmesinin altındaki bölüme tıklayalım. Bunların arasından seçtiğimiz işaret ölçüye eklenecektir.   Ölçü işaretini şu şekilde de ekleyebilirsiniz. Sayfada boş bir alana sağ tıklayın, çıkan menüde Barline seçeneğine gelin, ölçü işaretlerinin olduğu liste açılacak. Eklemek istediğiniz işareti seçince fare işaretçisi mavi renge dönüşecek, eklemek istediğiniz ölçüye tıklayınca işaret eklenecektir.   Daha önceki yazılarda öğrendiklerimizle beraber bazı temel bilgileri kavramış olmalıyız. Bir sonraki yazımızda nota yazma konusunu işleyeceğiz.

Genel Bakış

Özet : Bu anlatımı faydalı buldunuz mu? Yıldız vererek değerlendirin ve daha iyi yazılar yazmamızı sağlayın.

Kullanıcı Oylaması: 0.75 ( 1 oy)

Hakkında Musa Çetiner

Uzun zamandır gitar dersi veriyorum, edindiğim tecrübeleri hazırladığım kitaplar ve buradaki yazılarımla paylaşıyorum. Umarım müzik ve gitarla ilgilenen herkes için faydalı olur.

Bir Yorum Yazın - Facebook - Twitter - Google Plus

x

Check Also

gStrings

gStrings – Akort Programı – Yeni Versiyon

gStrings hakkında ilk yazıyı yaklaşık 2.5 sene önce yazmışım ( buradan görebilirsiniz ) Uzun zamandır ...

%d blogcu bunu beğendi: