Anasayfa » Müzik Yazılımları » Akıllı Telefon Yazılımları » gStrings – Akort Programı – Yeni Versiyon
gStrings
gStrings

gStrings – Akort Programı – Yeni Versiyon

gStrings hakkında ilk yazıyı yaklaşık 2.5 sene önce yazmışım ( buradan görebilirsiniz ) Uzun zamandır güncellenmeyen yazılımın yakın zamanlarda yeni sürümü çıktı. Bana sorarsanız eski gStrings daha iyiydi. Yenisini yine aynı yayımcıya ait olan Waves  - Tuner adında başka bir akort yazılımına benzetmişler. Sanırım onu yavaş yavaş iptal edecekler :) . gStrings bedava bir yazılım ama satın almak isterseniz 10.00 TL. ödemeniz gerekli, Google play'de öyle yazıyor. paralı versiyonunda muhtemelen reklamlar yok oluyor. Şimdi programı aşağıda inceleyelim. Programı açtığınızda karşınıza bu görüntü geliyor. Aslında bu haliyle her şey hazır, hemen akort etmeye başlayabilirsiniz. Şimdi yazacaklarım manuel modu anlatmak için.…

Genel Bakış

Kullanılabilirlik - 7.5
Arayüz - 6

6.8

Özet : Eski versiyonu daha iyiydi sanki. Arayüzü göz yorucu gibi. Yeni başlayanlar için daha anlaşılır bir arayüz yapılabilir

Kullanıcı Oylaması: Siz ilk olun !

gStrings hakkında ilk yazıyı yaklaşık 2.5 sene önce yazmışım ( buradan görebilirsiniz ) Uzun zamandır güncellenmeyen yazılımın yakın zamanlarda yeni sürümü çıktı. Bana sorarsanız eski gStrings daha iyiydi. Yenisini yine aynı yayımcıya ait olan Waves  – Tuner adında başka bir akort yazılımına benzetmişler. Sanırım onu yavaş yavaş iptal edecekler 🙂 . gStrings bedava bir yazılım ama satın almak isterseniz 10.00 TL. ödemeniz gerekli, Google play’de öyle yazıyor. paralı versiyonunda muhtemelen reklamlar yok oluyor. Şimdi programı aşağıda inceleyelim.

Programı açtığınızda karşınıza bu görüntü geliyor. Aslında bu haliyle her şey hazır, hemen akort etmeye başlayabilirsiniz.

Şimdi yazacaklarım manuel modu anlatmak için. Sağ alt bölümdeki yeşil kutucukta kilit simgesi açık ve auto yazıyor. Yani gitarınızın tellerini herhangi bir sese ayarlayabilirsiniz. Kutuya dokunup kilidi kapalı hale getirdiğimizde daha önceden seçilmiş olan enstrumanın (varsayılan gitar), olması gereken sesini yukarıdaki notaların olduğu bölümden seçip ona göre akort yapmanız gerekiyor. Örneğin; gitarın en alt teli E ama herhangi bir E olmaz E4 olması gerekli, yukarıdan E4 seçip teli öyle akortluyoruz. Teliniz E4 veya ona çok yakın bir seste değilse ibre (çubuk) hareket etmiyor, E4’e yaklaşınca ibre hareket ediyor. Çok karışık dediğinizi duyar gibiyim 🙂

gStrings - Akort Programı

gStrings – Akort Programı

 

Programın en altındaki oklu bölüme tıkladığınızda ayar menüsü karşınıza geliyor. Temparement ve Orchestra Tuning bölümüne dokunmanıza gerek yok, amacımız sadece bilindik şekilde gitarı akort etmekse buradaki ayarlar varsayılan olarak dursun.

gStrings - Akort Programı - Ayarlar

gStrings – Akort Programı – Ayarlar

 

Ayar menüsünde Instrument bölümünde varsayılan olarak gitar var, oraya tıklayıp başka çalgıları da seçebilirsiniz. Çalgıları standart akordun dışında akortlamak isterseniz, program kendiliğinden manuel moda geçiyor aklınızda olsun.

gStrings - Akort Programı - Ayarlar

gStrings – Akort Programı – Ayarlar

 

Ayar menüsünde aşağıya doğru indikçe karşımıza bu seçenekler geliyor

gStrings - Akort Programı - Ayarlar

gStrings – Akort Programı – Ayarlar

 

Tone naming bölümüne tıklarsanız notaları nasıl görmek istediğinizi seçebilirsiniz. A B C gibi veya Do Re Mi gibi

gStrings - Akort Programı - Ayarlar

gStrings – Akort Programı – Ayarlar

 

Color Theme bölümünde çeşitli renk seçenekleri var. Advertisement bölümünde reklamları ücretini ödeyerek kaldırabiliyorsunuz.

gStrings - Akort Programı - Ayarlar

gStrings – Akort Programı – Ayarlar

 

Eski gStrings programını sorunlu çalıştığı için silip başka programlar yüklemiştim, yenisini ise sadece size tanıtmak için yükledim. Akort yapmak konusunda bir sıkıntısı yok fakat şu anda kullandığım basit programdan vazgeçirecek bir özelliği de yok. Ayar menüsü kısıtlı, benzeri bir kaç yazılımın gerisinde. Para verip satın almayı düşünmeyin bile 10 liranıza yazık olur sanırım.

Hakkında Musa Çetiner

Uzun zamandır gitar dersi veriyorum, edindiğim tecrübeleri hazırladığım kitaplar ve buradaki yazılarımla paylaşıyorum. Umarım müzik ve gitarla ilgilenen herkes için faydalı olur.

Bir Yorum Yazın - Facebook - Twitter - Google Plus

x

Check Also

Akor Bulma Yazılımı

Riffstation

Daha önce Transcribe! adlı yazılımdan bahsetmiştik.  Bu yazıda onunla aynı işi ve daha fazlasını yapan ...

%d blogcu bunu beğendi: