Anasayfa » Genel » Hızlı Gitar Çalmak

Hızlı Gitar Çalmak

Hızlı gitar çalmak gitar öğrenmeye çalışanların en büyük rüyasıdır. Gitara ilk başladığım zamanlarda benim de en büyük hayalimdi hızlı çalmak. Sürekli egzersizler yapardım, dizileri çalışırdım ki hala devam ediyorum çalışmaya. Aynı isteği ders verdiğim öğrencilerde ve tanıştığım başka gitar öğrencilerinde de görüyorum. İnsanın limitlerini zorlamak istemesi, zor olanı yapmak istemesi gerçekten güzel bir duygu. Güzel bir duygu ama hızlı çalmak isteyenlerin büyük çoğunluğunda hatta gitar öğrenenlerin büyük çoğunluğunda şunu gözlemliyorum; bir şeyler yapmak istiyorlar ama bunun için gerekli çabayı göstermek istemiyorlar 🙂

İlle de hızlı gitar çalmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz. Bu öneriler sadece hızlı gitar çalmak için değil güzel gitar çalmak için de geçerli.

 

her-gun-gitar-calisin
Günde en az bir saat gitar çalışmalısınız. 15-20 dakika gitar çalıp bırakmayın zaten o süre ısınmakla geçmiş oluyor. Tam ısınmışken gitar çalmayı bırakmayın aksine devam edin. 1 saatten fazla çalışacaksanız 45-50 dakika çalışıp 10 dakika mola verin ya da 30 dakika çalışıp kısa bir aradan sonra devam edin.

 

egzersiz-yapin
Çeşitli gitar egzersizlerini mutlaka çalışın. Basit kromatik egzersizler başlangıç için idealdir. İnternet ortamında egzersizden bol bir şey yok zaten 🙂 Bu sitede de çeşitli egzersizler var onları da çalışabilirsiniz. 5-10 dakika egzersiz çalıp yeter diye düşünmeyin, hiç bir zaman yeterli olmaz 🙂

 

dizi-calisin
Dizi çalışmaları bu işim olmazsa olmazı. Majör ve minör dizileri mutlaka ezberleyin. Elektrogitarla uğraşıyorsanız pentatonik ve blues dizilerini gözü kapalı çalabilmelisiniz. Dizileri çalışmak ne işime yarayacak diye düşünmeyin. Sağ ve sol el birlikteliğinin gelişmesini sağlar, kulağınızı geliştirir, gitara hakim olmanızı sağlar.

 

metronom
Metronom sizi sabit tempoda tutmaya yarayan cihazın adı. Mekanik ve dijital olanları mevcut. Bilgisayarınızda ve telefonunuzda kullanabileceğiniz çok sayıda yazılım da var. Mutlaka kullanın. Egzersizleri ve dizileri metronom eşliğinde çalışmanız çok faydalı olacaktır. Önce düşük tempoda başlayıp aşama aşama hızlandırarak çalışmak çok kullanılan bir yöntem.

 

arastirin
Herkesten, her kaynaktan bir şeyler öğrenmeye çalışın. Bol bol müzik dinleyin. Tavsiyelere, eleştirilere açık olun, hepsinin bir değeri olacaktır.

 

Hakkında Musa Çetiner

Uzun zamandır gitar dersi veriyorum, edindiğim tecrübeleri hazırladığım kitaplar ve buradaki yazılarımla paylaşıyorum. Umarım müzik ve gitarla ilgilenen herkes için faydalı olur.

10 yorum

  1. çok güzel bir anlatım teşekkürler.

  2. Yararlı ve güzel bir payşalım ellerinize sağlık:)

  3. Sitenizi yeni farkettim, gitara dair çok güzel içerikler var, emeğinize sağlık.

  4. Gitar çalanlar veya çalmaya başlamayı düşünenler için çok faydalı ve yerinde bir içerik olmuş, emeğinize sağlık.

  5. Çok faydalı içerik

  6. teşekkürler

  7. fingerstyle çalan biri olarak düşüncem türk tablari çok basit ve gitara onem verilmiyor ben sungha jung kelly valleau peter gergely ıgor presnyakov tablari calacagima türk tabi çalmak isterdim ama ypk ortada hicbisey

  8. Armoni dersi bile verilmiyor bi tamer zaynioglu veriyor allah razı olsun başka ise yarar ders yok

Bir Yorum Yazın - Facebook - Twitter - Google Plus

x

Check Also

Gitar İle Popüler Şarkılar Yeni Baskı

Gitar İle Popüler Şarkılar’ın yeni baskısı çıktı detaylı bilgi için tıklayın

%d blogcu bunu beğendi: