Anasayfa » Genel » Sibelius Dersleri – Sibelius Nedir?

Sibelius Dersleri – Sibelius Nedir?

Fırsat buldukça Sibelius programını nasıl kullanacağınıza dair yazılar yazacağım. Önce, Sibelius nedir?

Sibelius; nota yazmaya yarayan, yazdığınız notaları dinleyebileceğiniz ve çeşitli dosya türlerinde kaydedebileceğiniz kullanışlı bir programdır. En son versiyonu 7.5.1 sürüm numarasına sahip.

Sibelius 7 ve 7.5 arasında çok büyük farklar yok ama 6 ve daha öncesi sürümlerin arayüzleri tamamen farklı. Sibelius 7, ribbon adı verilen bir arayüze sahip ve eski kullanıcılar için bir alışma dönemi gerekiyor. Yeni kullanıcılar için sorun olmaz rahat olun. Dersler Sibelius 7 ve sonrası sürümleri kullananlar için olacak aklınızda olsun.

Dersleri ekran görüntüleri ile destekleyeceğim. Kullandığım monitör 20 inç olduğu için bütün menüler ekrana tam olarak yerleşiyor. Eğer laptop kullanıyorsanız muhtemelen 15 inç ekran boyutuna sahipsinizdir bu yüzden menüler sizin ekranınızda biraz farklı görünecektir. Örneğin; Notations sekmesi büyük ekranlarda aşağıdaki gibi görünecektir

Sibelius Dersleri

 

 

Aynı sekme küçük ekranlarda aşağıdaki gibi görünür. İşaretlediğim yerlerde küçük oklar görüyorsunuz, o bölgeye tıkladığınızda ilgili menü açılır.

Sibelius Dersleri

 

Kitaplarımda bulunan bütün nota ve tabları Sibelius 7 programında yazdım. Nota ya da tab yazmak istiyorsanız gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Diğer seçeneklere de bir göz atmanızı tavsiye ederim. Örneğin; Finale, Mozart, Encore, Guitar Pro ve yerli bir seçenek olan Mus2.

Mus2 demişken, demosunu biraz kullandım, eğer özellikle de makamsal notalar yazacaksanız kullanmanızı tavsiye ederim, Türkçe olması en büyük avantajı zaten. İleride Mus2 dersleri de hazırlamayı düşünüyorum.

Sibelius için hazırlanmış Türkçe web içeriği yok denecek kadar az, umarım bu boşluğu biraz kapatabilirim.

En iyi program bildiğiniz programdır diyerek noktayı koyuyorum. 🙂

Fırsat buldukça Sibelius programını nasıl kullanacağınıza dair yazılar yazacağım. Önce, Sibelius nedir? Sibelius; nota yazmaya yarayan, yazdığınız notaları dinleyebileceğiniz ve çeşitli dosya türlerinde kaydedebileceğiniz kullanışlı bir programdır. En son versiyonu 7.5.1 sürüm numarasına sahip. Sibelius 7 ve 7.5 arasında çok büyük farklar yok ama 6 ve daha öncesi sürümlerin arayüzleri tamamen farklı. Sibelius 7, ribbon adı verilen bir arayüze sahip ve eski kullanıcılar için bir alışma dönemi gerekiyor. Yeni kullanıcılar için sorun olmaz rahat olun. Dersler Sibelius 7 ve sonrası sürümleri kullananlar için olacak aklınızda olsun. Dersleri ekran görüntüleri ile destekleyeceğim. Kullandığım monitör 20 inç olduğu için bütün menüler ekrana tam olarak…

Genel Bakış

Özet : Bu anlatımı faydalı buldunuz mu? Yıldız vererek değerlendirin ve daha iyi yazılar yazmamızı sağlayın.

Kullanıcı Oylaması: 3.54 ( 4 oy)

Hakkında Musa Çetiner

Uzun zamandır gitar dersi veriyorum, edindiğim tecrübeleri hazırladığım kitaplar ve buradaki yazılarımla paylaşıyorum. Umarım müzik ve gitarla ilgilenen herkes için faydalı olur.

2 yorum

  1. Selam
    Sibelius adlı programı ve anlatımı hangi kitabınızda bulup temin edebilirim..???

    • Gitar için yazdığım kitaplar var ama Sibelius için yok maalesef. Buradan elimden geldiğince anlatmaya çalıştım Sibelius’u. Fırsat bulduğumda çok sesli şarkıların notalarını nasıl yazabileceğimizi anlatan bir video yüklemeyi düşünüyorum.

Bir Yorum Yazın - Facebook - Twitter - Google Plus

x

Check Also

Gitar İle Popüler Şarkılar Yeni Baskı

Gitar İle Popüler Şarkılar’ın yeni baskısı çıktı detaylı bilgi için tıklayın

%d blogcu bunu beğendi: