Akustik Gitar

Akustik Gitar Nedir? Akustik Gitarla Hangi Şarkılar Çalınır?

Akustik Gitar Nedir? Nasıl Çalınır?

Akustik gitar biçim olarak klasik gitara benzeyen ama ses ve çalınış olarak klasik gitardan ayrılan gitar türüdür. En büyük fark tellerden kaynaklanır. Akustik gitarın telleri tamamen metalden üretilir, dolayısıyla metalik bir tınıya sahiptir. Akustik gitar çoğunlukla penayla çalınır. Peki bir gitarın akustik gitar olması için bunlar yeterli mi? İşte burada bir kavram kargaşasını çözmek gerekiyor.

Akustik; sesi inceleyen bilim dalıdır, “ses bilim” diyebiliriz yani. Akustik gitar derken aslında sesin doğal yollardan oluştuğu, hiç bir elektriksel aparata ihtiyaç olmadan ses çıkarabilen gitarlardan bahsediyoruz. Yani aslında klasik gitar da bir akustik gitardır. Aslında doğru isimlendirme aşağıdaki gibi olmalıdır ve yabancı kaynaklarda da aynı şekilde isimlendirilmektedir.

Klasik gitar: Naylon telli gitar
Akustik gitar: Çelik telli gitar

Klasik gitarla genellikle klasik müzik çalındığı için ismi bu şekilde yerleşmiştir. Akustik gitara neden bu isim verilmiş olabilir. Sanıyorum çelik teller daha güzel bir yankılanma sağladığı için. Akustik kelimesinin en doğru karşılığı “yankı bilimdir“. Akustik bilimi daha çok, sesin yankılanmasını ve bir yüzeye çarptıktan sonraki yansımasını inceler.

Akustik gitar standart olarak 6 telden oluşur. Bunun yanında 12 telli akustik gitarlar da bulunmaktadır. 12 telli akustik gitarda aynı sese akortlanmış çift teller bulunur, daha dolgun ve güçlü bir sesi vardır. Genelde ritim çalarken kullanılır.

Aşağıdaki videolar sayesinde akustik gitarla neler çalınabileceğini daha iyi anlayacağız. Aşağıdaki videolar blues ağırlıklı olsa da, akustik gitarın gerçekten geniş bir kullanım alanı var, aklınızda olsun.

Akustik Gitar Videoları

Tommy Emmanuel – Guitar Boogie

King Of Street – Mozart – Türk Marşı

Keb Mo – Life is Beautiful

Watermelon Slim – Smokestack Lightning

Tony Rice – Church Street Blues

Stevie Ray Vaughan – Rood Mood – Pride an Joy

Görüşleriniz yorumlarda belirtebilirsiniz, sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.