Carcassi Gitar Etütleri – 1

Matteo Carcassi (1796 – 1583) İtalyan besteci ve gitarist. Bu yazıda bestecinin parmak bağımsızlığı için hazırlamış olduğu etütleri paylaşacağım. Bu etütleri çalmak için mutlaka klasik müzikle uğraşmanız gerekmiyor. Gitar çalarken özellikle çok sesli şarkılar çalarken parmakları birbirinden bağımsız olarak kullanmanız önemli. Buradaki etütler bu amaca yönelik.

(Google Translate) Matteo Carcassi (1796 – 1583) Italian composer and guitarist. In this article, I will share the etudes that the composer has prepared for finger independence. You don’t necessarily have to play classical music to play these etudes. While playing the guitar, it is important to use the fingers independently of each other, especially when playing polyphonic songs. The studies here are for this purpose.

Aşağıdaki açıklamayı okuyunuz. / Read the explanation below.

Burada 6 tane çalışma var. Hepsinde de 1. telin 3. perdesine 4. parmağımızı koyup orada bekletmemiz gerekli, bu hareketi yaparken de “p” parmağımızla çoğunlukla bas tellerde melodi çalıyoruz. Bas telleri çalarken 4. parmağımızı en alt telden kesinlikle çekmiyoruz, parmakları bağımsız kullanabilmek için buna alışmamız gerekli.

There are 6 studies here. In all of them, we have to put our 4th finger on the 3rd fret of the 1st string and hold it there. While doing this gesture, we mostly play the melody on the bass strings with our “p” finger. While playing the bass strings, we definitely do not pull our 4th finger from the bottom string, we have to get used to it in order to use the fingers independently.

Notasyonu Pdf ve Jpg formatında paylaşacağım, notasyonu da dinleyebilirsiniz her zamanki gibi. Başarılar.

I will share the notation in Pdf and Jpg format, you can listen to the notation as usual. Good luck.

Notasyonu Dinle

Carcassi Etudes – 1 by Musa Çetiner

Önerilen Tablar

Carcassi – AndantinoCarulli – ValseMalaguena

Jpg Biçiminde Görüntüle

Carcassi Gitar Etütleri - 1 - İlk Sayfa
Carcassi Gitar Etütleri – 1 – İlk Sayfa
Carcassi Gitar Etütleri - 1 - İkinci Sayfa
Carcassi Gitar Etütleri – 1 – İkinci Sayfa

Pdf Biçiminde Görüntüle

Pdf İndir
Pdf Dosyası

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Necdet Korutürk ün bestesi dinle sevgili dinle tangosunu rica ediyorum. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.