En Kolay Gitar Notaları

En Kolay Gitar Notaları

En Kolay Gitar Notaları Nelerdir? Bu soruya cevap olsun diyerek, gitar çalmaya yeni başlayan arkadaşlar için 12 şarkıdan oluşan bir nota listesi hazırladım. Kısa ve az notalardan oluşan şarkılar olmasına dikkat ettim. Durum böyle olunca tekerlemeler ve türküler imdadımıza yetişiyor doğal olarak. Liste tamamen subjektif, eminim sizin de bildiğiniz başka çok kolay şarkılar da vardır.

Not: Yazı görselini enstrüman çalanların hoşgörülü ve mizahtan anlayan insanlar olduğunu düşünerek seçtim. Kızmamışsınızdır umarım :) Ücretsiz fotoğraf sitesinde karşıma çıktı, dayanamadım :)

Şarkıların jpg notalarını göreceksiniz, bir de melodileri duyabilmeniz için playlist ekleyeceğim. Bilmediğiniz şarkıları oradan dinleyip çözebilirsiniz.

Bu kısa şarkıların bir özelliği de daha önce sitede yayınlanmamış olmaları. Belki aralarından bir tanesini daha önce eklemişimdir emin değilim. Soru, görüş, öneri ve isteklerinizi bekliyorum. Belki bu serinin ikincisini de hazırlarım.

En Kolay Gitar Notaları Oynatma Listesi

En Kolay Gitar Notaları

Ah Ne Süslü Kelebek

Sadece 3 tane notadan (perdeden) oluşan bir tekerleme. Do Re ve Mi. Kolaylıkla çalabileceğinizi tahmin ediyorum. Önce yavaş çalmayı ihmal etmeyin.

Ah Ne Süslü Kelebek Gitar Notaları
Ah Ne Süslü Kelebek Gitar Notaları

Aşşahdan Gelirem

Erzurum yöresine ait, 6/8 ölçüde bir türkü. Do Re Mi Fa Sol notalarından oluşuyor. 6/8 ölçü birimini de tanımış olacaksınız.

Aşşahdan Gelirem Gitar Notaları
Aşşahdan Gelirem Gitar Notaları

Ceviz Adam

Si Do Re ve Mi notalarından oluşan bir tekerleme var sırada. “Ceviz adam da ne” diye düşünmeyin, çalın gitsin :)

Ceviz Adam Gitar Notaları
Ceviz Adam Gitar Notaları

Çıra Çaktım Yanmadı

Bu türkünün adı muhtemelen “Çıra Çattım Yanmadı”. Çıra çakmak diye bir şey olmaz sanırım. Türkü Si Do Re ve Mi notalarından oluşuyor.

Çıra Çaktım Yanmadı
Çıra Çaktım Yanmadı

Evlerinin Önü Sarı Karınca

Balıkesir yöresine ait, 5/8 ölçü birimine sahip bir türkü. Do Re ve Mi notalarından oluşuyor. 5/8 aksak yapıya sahip bir ölçü, melodiyi mutlaka dinleyiniz.

Evlerinin Önü Sarı Karınca Gitar Notaları
Evlerinin Önü Sarı Karınca Gitar Notaları

Fış Fış Kayıkçı

Fış Fış Kayıkçı işte, bilmeyenimiz yoktur. Do Re ve Mi notaları var sadece

Fış Fış Kayıkçı Gitar Notaları
Fış Fış Kayıkçı Gitar Notaları

Gelin Ayşe

Yine çoğunuzun mutlaka bildiğini düşündüğüm bir türkü. Bağlama çalmasını öğrenen arkadaşların ilk şarkılarından. La Si Do Re ve Mi notalarından oluşuyor

Gelin Ayşe Gitar Notaları
Gelin Ayşe Gitar Notaları

Kara Basma İz Olur

Bayburt yöresine ait bir türkü. Si Do Re Mi ve Sol seslerinden oluşuyor. Askeri eğitim koşularının bir numaralı şarkısı :)

Kara Basma İz Olur Gitar Notaları
Kara Basma İz Olur Gitar Notaları

Şapkamın Tereği

Trabzon yöresine ait, 7/8 ölçü biriminde bir türkü. Sol La Si Do Re ve Mi notalarından oluşuyor.

Şapkamın Tereği Gitar Notaları
Şapkamın Tereği Gitar Notaları

Sis Dağı

Doğu Karadeniz yöresine ait bir türkü. Si Do Re ve Mi notaları var bu türküde. 2/4 ölçüde yazdım fakat muhtemelen 5/8 olması gerekiyor.

Sis Dağı Gitar Notaları
Sis Dağı Gitar Notaları

Yadıma Sen Düşende

Bir Azerbaycan Halk Türküsü. Sözleri Bu Gala Daşlı Gala şarkısına çok benziyor fakat melodi farklı. La Si Do Re ve Mi seslerinde oluşuyor

Yadıma Sen Düşende Gitar Notaları
Yadıma Sen Düşende Gitar Notaları

Yağ Yağ Yağmur

Son çalışmamız bir tekerleme. Hepiniz biliyorsunuz muhtemelen. Do Re ve Mi notalarından oluşuyor.

Yağ Yağ Yağmur Gitar Notaları
Yağ Yağ Yağmur Gitar Notaları

En Kolay Gitar Notaları listesinin sonuna geldik. 12 melodiden oluşan bir listeydi. Önerileriniz olursa ikinci bir liste hazırlayacağım. Görüşmek üzere

İlgili Makaleler

8 Yorum

   1. Musa hocam selam bize cevap yok mu artık her gün sizin sitenize giriyorum ,destek oluyorum , yorum yazıyorum , bizi adamdan saymıyor musun? artık

   2. istemiyorsanız söyleyin bir daha sitenize bile gelmeyim.

   3. Merhaba, yorumlara siteden değil mail üzerinden bakıyorum. Gözüm hep son gelenlere takılıyor. Çok fazla mail geliyor bu sitenin dışında da. Yorumunuzu da yine mail üzerinden gördüm, kusura bakmayın :) Siteyi sürekli takip ettiğinizin farkındayım, en çok sizin isteklerinizi yazmışımdır muhtemelen. Bazen anında yazamıyorum, yanlış anlaşılma olmasın, özürlerimi iletiyorum şimdiden.

 1. Hocam, “Gözünde yaşlarla” (goodbye my love Goodbye) Tanju Okan şarkıları çok az. Bu unutulmaz eserin Tab larını yayımlar mısınız?

  1. Merhaba, şu anda yazıyorum. Uzun zaman önce yazacaktım, aklımdan çıkmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.