Gitar Çalmak Deyince Aklımıza Ne Geliyor?

Gitar Çalmak Nedir? Akor - Melodi - Klasik - Fingerstyle Hangisini Çalmalıyım?

Gitar Çalmak Deyince Aklımıza Ne Geliyor?

Gitar; doğası itibariyle müzikte geniş kullanım alanına sahip olan bir çalgı türü. Doğası itibariyle çünkü gitar çok sesli ve kolay taşınabilen bir çalgı. Müzikte çok seslilik farklı seslerin aynı anda tınlaması anlamına geliyor. Bu özellikleri gitarı, isteyen herkesin kolaylıkla ulaşıp bir şekilde  çalabileceği bir konuma getiriyor ki bu iyi bir şey. İyi bir şey fakat gitar çalmak deyince herkesin aklına farklı farklı teknikler geliyor. Akor çalmak, solo çalmak, fingerstyle, klasik gitar vs.

Akor Çalıp Şarkı Söylemek

Günümüzde gitar çalmak deyince bir çok insanın aklına akor çalıp şarkı söylemek geliyor. Aslında bu gitar benzeri çalgıların tarih içerisindeki en temel görevi olmuş denilebilir. Gitar benzeri çalgılar diyorum çünkü şu anda sıklıkla kullandığımız ve adına klasik gitar dediğimiz form 19. yüzyılın ortalarında (1850) üretilmiş. Yani şu anda kullandığımız gitarlar yüzyılların birikimi sonucunda en rafine haline gelmiş diyebiliriz.

Gitar günümüzde en önemli eşlik çalgısı diyebiliriz. Piyano da gitar gibi çok sesli bir çalgı yani onu da eşlik çalgısı olarak kullanıyoruz. Hatta çok seslilikten bahsediyorsak piyanoyu gitardan öne yerleştirebiliriz. Fakat gitarı öne geçiren durum taşınabilir olması. Gitarla her yerde istediğimiz zaman müzik yapabiliriz.

Akor çalmak deyince… Tamam Am, E gibi açık pozisyondaki akorları illaki biliyoruz. Fakat bir süre sonra yetmeyecek. Bare akorları mutlaka bilmelisiniz. Yedili, altılı, diminished, sus vb. akorları da bilirseniz gerçekten bir farkınız olmaya başlar artık. Hele akorları çalarken ufak bas yürüyüşlerini de eklediğiniz zaman tamamdır :)

Solo/Melodi Çalmak

Gitarda melodi çalmak gitara başlayan bir çok insana yeten bir durum. Hatta bir çok insan akor çalmak istemiyor, ufak tefek melodiler çalmak bile yetebiliyor.

Gitarda veya melodik herhangi bir çalgıda (keman gibi)  hakkını vererek melodi çalmak gerçekten çok çalışma istiyor. Melodi deyince aklınıza yalnızca basit melodiler gelmesin, seviyenize göre çok karmaşık gelebilecek melodiler her zaman çıkar karşınıza. Bir melodiyi gerçek anlamda güzel çalmak için gitara hakim olmanız gerekli. Vibrato, legato, slide vs. teknikleri bilmelisiniz. Biraz da hızlı ve akıcı çalıyorsanız gerçekten gitar çalmış oluyorsunuz.

Sonuç

Bana göre sadece akor veya sadece melodi çalıyor olsanız bile gitar çalmış olursunuz. Önemli olan sizin çalarken ne hissettiğiniz. Gerisini boşverin.

İşi ilerletmek istediğiniz zaman işte o zaman çaba harcamanız gerekiyor. Sadece melodi çalıyorum, sadece akor çalıyorum demekle olmuyor maalesef, ikisini de bilmelisiniz. Dengeyi bir tarafa doğru biraz kaydırabilirsiniz, tercih size kalmış.

Bitmedi, devam :)

Bu iki tekniğin de bazı dezavantajları var. Sadece akor çalıyorsanız üstüne bir de şarkı söylemeniz bir gereklilik en azından dinleyenler için. Aşağıdaki konuşmanın benzerini mutlaka yaşamışsınızdır

– Yeğenim bize bi gitar çal bakalım heh heh he

– Arka arkaya bir kaç akor çaldınız

– Anlamsız bir sessizlik :)

Sadece akorları arka arkaya çalarsanız kimse bir şey anlamayacaktır haliyle. İsterseniz dünyanın en iyi gitaristi olun :)

Sadece melodi çalıyorsanız biraz şanslısınız, dinleyenler melodiyi duydukları için pek sorun olmaz. Fakat bir süre sonra sadece melodi çalmak çok yavan gelir gitarda, farklı şeyler duymak ister dinleyenler.

Ne yapmalı

Akor, melodi çalın ve çok sesli çalmayı öğrenin. Yani Klasik Gitar veya Fingerstyle çalmayı öğrenin. Bu iki teknik de uğraştırıcı haliyle. Fingerstyle üzerinden gidelim.

Fingerstyle derken akor ve melodiyi bir şekilde aynı anda çalabilmekten bahsediyorum. İkisini aynı anda duyurmak için hem melodi hem de akor çalmayı bilmeniz gerekli. Uğraştırıcı fakat yapabildikten sonra da hem çalan hem de dinleyen gerçekten ortada farklı bir durum olduğunu anlayabiliyor bir süre sonra. Tek gitarda iki gitarın yapacağı işi yapabilmek çalan için de dinleyen için de ayrı bir keyif.

Klasik gitar da (klasik teknik) aynı şekilde. Evet farklı bir disiplin, bakış açısı ve çaba gerektiriyor fakat sonuç çok güzel oluyor sonunda.

Bitiriyorum :)

Size “adam çok iyi gitar çalıyor” demeleri için ille de çok sesli müzik yapmanıza gerek yok. Çılgın sololara, zor akor geçişlerine ya da. Yukarıda da belirttiğim gibi sizin ne hissettiğiniz veya size ne kadar yettiği daha önemli. Sadece 3 akorla bile çok güzel şarkılar çalıp söyleriz veya besteleriz. Bundan keyif alıyorsak kimsenin ne düşündüğü umrunuzda olmasın.

Gitar çalmak ne demek? Sonuçta bunların birini de veya hepsini de yapın farketmez, gitar çalmış olursunuz. Farklı bir şeyler için de naçizane tavsiyelerimi dikkate alabilirsiniz.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Bu arada gitar notaları için buradan devam edebilirsiniz

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhabalar,ben daha cok isin basindayim ve gitar benim icin gercekten buyuk bir keyfi ve rahatlamayi ifade ediyor.Insallah karantina gunlerinde buldugum firsati ise basladiktan sonra bulurum ve devam ederim.

  2. Gitarın keyfini başka enstrüman veremiyor. Tabut dansı videomda piyano ile başlayıp üzerine klasik ve elektro gitar birleştirdim güzel oldu. Fakat dinleyenlerde hep gitar dedi. Piyanoda eksik olan duyguyu belki org kısmen verebilse de ben de gitar diyorum. :)

  3. Gitar çalmak benim için dünyanın en güzel şeyi sıkıntılarımda hep gitar çalarım üzüldüğümde mutlu olduğumda hep gitar çalarım çok seviyorum sizin sayenizde daha çok sevdim teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.