Gitar Notaları Macerası

Gitaregitim.net nasıl başladı ve devam ediyor.

Gitar Notaları

Gitar Notaları ve nota yazma macerası nasıl başladı? Bu yazının konusu olacak.

Gitaregitim.net sitesini açtığımda tek bir amacım vardı. Yazdığım gitar metotlarıma internet üzerinden destek sağlamak. Zaten ilk yaptığım şey de çektiğim videoları sitede paylaşmak oldu. Kitaplar hakkında birkaç yazı ekledim. Gitarla ilgili, ders niteliğinde yazılar yazdım. Bazı uygulamalar hakkında bilgilendirici yazılar ekledim. Bir süre devam etti bu durum. Fakat doğal olarak pek dikkat çekmedi site :) Dikkat çekmemesinin bir nedeni de benim web sayfası konusundaki tecrübesizliğimdi. Zaten o zamanlardan kalma bazı hatalar devam ediyor sitede :)

Gitar Notaları Ekleme Süreci

Site pek dikkat çekmeyince aklıma daha önceden yazmış olduğum gitar notaları geldi. Gitar dersleri veriyordum ve kendi öğrencilerime çaldırmak için notalar yazıyordum. Çünkü gitarda çalmak için hazırlanmış notalar çok sınırlı sayıdaydı ve çoğu biraz özensiz yazılmıştı. Özellikle yerli şarkıların notası yok gibiydi.

Sonrasında nota ekleme amacım sitenin dikkat çekmesinden öteye geçti. Ben nota bulamıyorsam gitar dersi veren diğer arkadaşlar da bulamıyordu haliyle. Bu düşünce üzerinden yola çıkarak notaları eklemeye başladım. Yani nota yazıp siteye eklememin temel nedeni gitar dersi verenlere kaynak oluşturmaktı, hala da öyle aslında. Kısacası bu sitedeki notaların hepsi eğitim amaçlı.

Zamanla çok az da olsa nota istekleriniz gelmeye başladı. Bu sayede güncel / popüler şarkıları da eklemeye başladım. Ben ekledikçe istekler çoğaldı, istekler çoğaldıkça ben ekledim. Sayenizde geniş bir nota arşivi oluştu. Klasik gitar notaları ekledim. Fingerstyle gitar notası bulmak zordur. Fingerstyle düzenlemeler yapıp siteye onları da koydum, hatta videolarını çektim. Sitede şu an çeşitli kategoriler altında 1000’den fazla nota var ve artmaya devam ediyor. Yabancı şarkı notalarını çok koymuyorum, çünkü internette kolayca bulunabiliyorlar. Türkü notaları ve Türk Sanat Müziği notaları olmazsa olmaz çünkü hepimizin hafızasında bir şekilde yer ediyorlar ve çalmamız kolaylaşıyor.

Akorlar

Notaların üstüne akorları yazıyorum. Akorları farklı tonlarda çalmak isteyenler için ufak çaplı da olsa bir akor sitesi açtım. Genelde burada notalarını gördüğünüz şarkıların akorları var ve tranpoze edebiliyorsunuz. Hangi ritim veya arpejle çalabileceğinizi video yardımıyla izleyebiliyorsunuz. Buradan o siteye ulaşabilirsiniz.

Nota Çalıcısı

Siteye girip notaları gitarlarında çalmak isteyen çoğu takipçinin yeni başladığının veya amatör olduğunun farkındaydım. Yazdığım notaları kolay çalmanız için dinlemeniz de gerekliydi. Bu yüzden zamanla nota çalıcısı arayışına başladım ve çok uzun süre bir çözüm bulamadım. Ta ki notaları yazdığım programı değiştirene kadar. Sonrasında o sorunu da çözdüm ve işiniz bir nebze olsun kolaylaştı sanırım.

Bitirirken

Bu site için nota yazıp ekleme macerası yukarıda yazdığım şekilde başladı ve devam ediyor. Notaları eğitim amaçlı yazma düşüncesi zamanla temel motivasyon haline geldi. Bu yüzden çoğu şarkıyı kolaylaştırarak veya tonunu değiştirerek notaya alıyorum. Sadece gitaregitim.net ile uğraşmıyorum bir sitem daha var onunla da uğraşıyorum ve zamanımı büyük kısmını harcıyorum. O sitenin amacı da kolay notalar. Nota isimleri notaların üzerinde yazıyor ve amatör arkadaşların işi bir nebze kolaylaşıyor.

Aslında eğitim amaçlı videolar çekme fikri de kafamda dolaşıyor fakat ekipman ve mekan sorununu halletmem gerekli. Özensiz bir şeyler yapmak istemiyorum.

Umarım yazdığım notalar ve yazılar faydalı oluyordur. Çok sayıda istek ve teşekkür mesajı alıyorum. Birçok insan gitaregitim.net sayesinde gitara başlamış, gitarını ilerletmiş veya yıllar sonra tekrar gitar çalmaya heveslenmiş. Bunları duymak motivasyonumu daha da arttırıyor. Harcadığım emeğin boşuna olmadığını kanıtlıyor.

Gitar notaları macerası bu şekildeydi. Tekrar teşekkürler herkese.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Gitarla hiç alakam yoktu, 42 yaşındayım basit bir gitar aldım ve sizin sitedeki basit notasyonlu özellikle türküleri indirdim. Bişeyler çıkarıyorum gibi artık. Sizin bu sayfa olmasaydı ben bu işi yapamazdım.

 2. Hocam yaptığınız hizmet bizim için çok büyük. Bizlere çok büyük hizmet ve emeğiniz var. Sizin hakkınız ödenmez. Eğer bir gün Muğla’nın Ortaca ilçesine yolunuz düşerse, sizi ağırlayarak bir nebze olsun size olan minnet borcumu ödemek isterim. Selamlar ve saygılar. Sağlıcakla kalın. İyi ki varsınız.

 3. Türkçe repertuar konusunda en detaylı, en özenli notasyona ve en büyük arşive sahip site, oğlumla beraber merakla yeni şarkıları bekliyoruz. Ne kadar teşekkür etsek azdır, bu arada fingerstyle kitap yazarsanız ilk alıcılar biz olacağız.

 4. Elinize ve emeğinize sağlık hocam 3 kere gitar çalmaya başlamış sonradan bırakmış olan biri olarak, sizin desteğiniz ve öğretinizle çalmaya devam etmeye ve belli bir seviyeye gelmeye başladım. Yardımlarınız ve destekleriniz için teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.

 5. En azından benim için önemli bir kaynak hocam :) emeğinize sağlık. Neredeyse hergün siteye göz atıyorum.

 6. merhaba musa hocam alandaki büyük bir eksikliği dolduruyor ve bizimde işimizi kolaylaştırıyorsunuz emeğinize ,yüreğinize sağlık . Sayenizde öğrencilere konserlerde çaldıracağım çok güzel bir repertuar var . Benim ricam elektro gitar çalan ve ilerletmeye çalışan öğrenciler için gitar riff lerine biraz daha ekleme yapma şansınız olur mu? şimdiden teşekkürler.

 7. Musa Hocam Merhaba
  Orta yaşın epey üzerinde biri olarak yazdığınız notalar ile bana gitarı ve gitar çalmayı sevdirdiğiniz için çok teşekkür ederim. İyiki bu maceraya çıkmışsınız bizlerde böyle güzel bir siteden faydalanma imkanı bulduk.Emekleriniz çok büyük, ödenemez.
  Bu macera yazısını yazmadan 15 gün önce bir sosyal medyada adınızın geçtiği bir alanda sizin ile ilgili bir yorumda bulunmuştum, bu yazınız ile çok örtüştü.Bu yazdığım yazıyı aşağıda paylaşmak istiyorum. Benim tarafa bu şekilde yansımıştı bende böyle yazmıştım.
  Emekleriniz ve bilgi paylaşımlarınız ,yardımlarınız için çok teşekkürler.

  “”
  Honour Er 2 hafta önce (düzenlendi)
  Hocam merhaba. Musa Çetiner hocam bu camiaya çok emeği geçen sitesine çok özen gösteren ve düzenli olarak hemen hemen her akşam istek nota tab paylaşan(pazartesi akşamları hariç) alt yapısı ve bilgisi çok iyi olan değerli bir müzik eğitmenidir.Gitar ile uğraşan arkadaşlarım bu siteden müziğin her dalında yüzlerce nota ve tab bulabilecekleri gibi kendileride müziğin her dalında istekte bulunabilirler.Kendisine siteden veya daha ziyade iletişim kutusundaki email adresinden ulaşabilirsiniz.Mutlaka geri dönüyor.Ayrıca ayni şehirde yaşıyor bile olabilirsiniz.Çok selamlar “”

 8. Hocam bütün emekleriniz için müteşekkiriz. Ancak Yabancı Nota Tab’ları yazdığınız gibi internette çok kolay bulunmuyor, ayrıca armoni olarak çok zenginler ve gitara çok yakışıyorlar, konuya bu açıdan da bakarsanız sevinirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.