Guitartuna – Akort Programı

Guitartuna hem Android hem de iOS ortamında kullanılan güzel bir akort yazılımı. Yazılımın temel amacı gitar akordu olsa da içinde işe yarar başka özellikleri de barındıyor. Metronom ve akor kütüphanesinin yanısıra ufak oyunlarla gitar akorlarını öğrenebilmeniz de mümkün.

Guitartuna güzel bir yazılım fakat kromatik modu yok, yani çaldığınız her sesi göstermiyor, sadece seçili akort sistemine uygun olan sesleri gösteriyor. Kromatik mod ve başka özellikler için para ödemek zorundasınız. Sırf bu yüzden bu güzel programı kullanmıyorum fakat sadece gitar, ukulele gibi çalgılar akort edeceğim, fazlasına gerek yok diyorsanız Guitartuna’yı önerebilirim.

İlgili Makaleler

Android’de en çok indirilen akort yazılımlarından biri olan Guitartuna sadece İngilizce olarak kullanılabiliyor, umarım ileride diğer dilleri de kapsayacak şekilde gelişir. Ekran görüntüleriyle yazılımı biraz daha inceleyelim.

 


Programı açtığımızda aşağıdaki aşağıdaki arayüzle karşılaşıyoruz. İlk defa açıldığında mikrofona izin vermeniz gerecek, Allow Access butonuna tıklayıp mikrofona izin veriyoruz.

Ekranın en altında diğer özelliklere ulaşabileceğimiz butonlar mevcut. Yazılım öntanımlı olarak standart gitar akordu seçili olarak açılıyor. Sağ üst köşedeki simgeyle akortla ilgili ayarlara (settings) ulaşabiliyoruz.

Guitartuna
Guitartuna

Settings butonuna tıkladığımızda aşağıdaki ekran geliyor.

Guitartuna - Ayarlar
Guitartuna – Ayarlar
Tuning Guitar: Akort tiplerini seçmeye yarıyor
Left handed mode: açık olursa solaklara göre görüntüyü çeviriyor
Mute sounds: Açık olursa doğru akort olduğu zaman uyarı sesi veriyor
Guitar headstock: Akustik veya elektro gitar görseli seçmeye yarıyor
Note name convention: English seçili olursa notaları harflerle gösteriyor. Spanish veya French seçerseniz Do Re Mi şeklinde gösteriyor

Ana ekranda en alt soldaki butona tıklarsanız aşağıdaki pencere geliyor. Metronom; iş görecek, sıradan bir yapıda. Chord library ise daha işe yarar görünüyor.

Guitartuna - Ek Özellikler
Guitartuna – Ek Özellikler

Chord library ekranı aşağıdaki gibi, seçtiğiniz akorun şemasını farklı basılış şekilleriyle gösteriyor

Guitartuna - Ek Özellikler 2
Guitartuna – Ek Özellikler 2

2 Yorum

  1. ben kullanıyorum gitara baslayan her ınsan ıcın gereklı bı program gereken ne varsa her seyı koymuslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.