Klasik Gitar Nedir?

Klasik Gitar Nasıl Çalınır? Klasik Gitarın Yapısı Nasıldır?

Klasik Gitar Nedir? Klasik Gitarın Yapısı Nasıldır? Klasik Gitar İle Neler Çalınır

Klasik Gitar Nedir? Klasik gitar sekiz şeklinde bir gövdeye sahip, en az altı telin kullanıldığı ve tellerin yapısı nedeniyle yumuşak bir tınıya sahip telli bir çalgıdır. Genelde parmaklarla çalınır.

Gitara benzer çalgıların kökeni milattan önceki yıllara kadar uzanır, en azından o zamanlarda telli çalgılar kullanılıyormuş denilebilir. Gitarla ilgili esas gelişmeler ise 16. yüzyıldan itibaren başlamıştır diyebiliriz. O tarihlerde gitar benzeri 4 telli çalgılar vardı. 16. yüzyılın sonlarına doğru 4 telli gitara 5. tel eklenerek İspanyol Gitarı adını almıştır. 18. yüzyılın sonlarında 6. tel eklenen gitar günümüzdeki akort sistemiyle çalınmaya başlamıştır. Klasik gitar günümüzde kullanılan haline 1860 yılında Antonio TORRES sayesinde kavuşmuştur. Şu anda klasik gitar adını verdiğimiz çalgıya TORRES Gitarı adı veriliyordu.

Buraya kadar yazdıklarım çok kısa bir açıklama sadece. 16. yüzyıldan Torres gitarına kadar olan süreçte gitarın şimdiki haline gelmesini sağlayan, gitara benzer başka çalgılar da olmuştur. Rönesans gitarı, vihuela, barok gitar, lavta v.b. Gitar şimdi olduğu gibi o zamanlarda da solo ve eşlik amacıyla kullanılan bir çalgıydı. Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz gitar tarihiyle ilgili türkçe kaynakları mutlaka edininiz. Ben bir tane önerebilirim. Dr. Soner ULUOCAK – Klasik Gitar Tarihi.

Barok Gitar – Rönesans Gitarı – Lavta

Barok Gitar - Rönesans Gitarı - Lavta
Barok Gitar – Rönesans Gitarı – Lavta

Yukarıda, 16. yüzyıldan itibaren kullanılmaya başlayan gitar benzeri çalgılardan örnekler görüyorsunuz. En sağdaki lavta. Lavtanın uda benzeyen yapısı dikkatinizi çekmiştir. Uda benzer demişken bir bilgi vereyim.

Lavta kelimesinin yurtdışındaki karşılığı “lute” kelimesidir. Hatta çalgı yapan ve tamir eden ustalara da “luthier” adı verilir. Lute kelimesi ise arapça “el-ud” kelimesine dayanmaktadır. Prelude adı verilen bir müzik formu vardır belki duymuşsunuzdur. Giriş müziği anlamında kullanılır. Kelime anlamı ise “luddan önce” demektir. Müzikte birçok şey birbirine nasıl da bağlı değil mi?

Klasik Gitar

Aşağıda günümüzde kullanılan klasik gitar görünmekte. Klasik gitarlar genelde 6 telli olur fakat 8 ve 10 telli olan klasik gitarlar da bulunmaktadır.

Klasik Gitar

Klasik Gitar Nedir – Bölümleri

Gitarın bölümleri aşağıdaki gibidir. Görsel; Gitar Öğreniyorum – Temel Gitar Eğitim Metodu kitabından alınmıştır.

Klasik Gitarın Bölümleri
Klasik Gitar Nedir

Klasik gitarın en önemli bölümü ses tablası adı verilen ön tarafıdır. Bu kısım çoğu zaman ladin veya sedir ağacından yapılır. Gitarın sap kısmının ön tarafı gül ağacı ya da abanoz, arka tarafı akçaağaç veya meşe ağacından olabilir. Aşağıdaki görsellerde ses tablasının iç kısmını görüyorsunuz.

Ses Tablası
Ses Tablası

Klasik gitarın, diğer gitar türlerinde de olduğu gibi çok kullanım alanı var. Özellikle şarkılara eşlik etmek konusunda. Akor çalıp üstüne şarkı söylemek istiyorsanız klasik gitar çok işinize yarayacaktır.

Görüşleriniz yorumlarda belirtebilirsiniz, sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Başka bir yazıda görüşmek üzere

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.