Sibelius Dersleri – 7

Bu dersimizin konusu tablatür. Öncelikle tablatürü sayfamıza nasıl ekleyeceğimizi görelim. Daha önceki derslerde La minör dizisini yazdığımız dökümanı kullanabiliriz.

Tablatür satırını eklemek için Add or Remove düğmesine tıklayalım

Sibelius - Tablatür Ekleme


Karşımıza gelen pencerede Guitar bölümünden akustik gitar tab seçeneğini sayfamıza ekleyelim (daha önceki derslerde nasıl yapacağımızı öğrenmiştik). Yan bölümde gördüğünüz gibi tablı seçenek diğerinin altında olmalı. Tersi olursa, sayfa içerisinde tab satırı üstte nota satırı altta görünür.

Sibelius - Tablatür Ekleme 2


Gördüğünüz gibi tablatürümüz dizeğimize eklendi, çalgı ismini seçip silebilirsiniz.

Sibelius - Tablatür Ekleme 3


Tablatür satırı nota satırına yakın görünüyor. Tablatür satırından herhangi bir ölçüyü tutup aşağıya sürükleyerek satır aralarını açalım

Sibelius - Satır Arası Açmak


Sıra geldi yazdığmız notayı tablatür satırına aktarmaya. Bunun için önce notaların yazılı olduğu ölçüleri seçili hale getiriyoruz

Sibelius - Ölçüleri Seçme


Sonrasında ok işaretini tablatürün ilk ölçüsünün üzerine getirin, Alt tuşu basılı haldeyken ölçüye tıklayın, notalar rakam olarak tablatüre eklenecektir.

Sibelius - Notaları Taba Aktarma


Tablatürdeki rakamları seçip bulunduğu teli değiştirebiliriz. En baştaki rakamımızı seçili hale getirelim. Seçildiğinde mavi renkli olacaktır.

Sibelius - Tablatürdeki Rakamları Seçme


Rakamımız 5. tel çizgisinde duruyor, ben ise onu 6. tele almak istiyorum. Bunun için rakam seçili haldeyken Ctrl tuşuna ve ardından alt ok duşuna basıyorum. Rakam 6. telde karşılılık gelen sayıya dönüşecek. Eğer alt ok yerine üst ok tuşuına basarsam 4. tele geçecek ama soru işareti halini alacaktı, Çünkü kullandığımız notanın 4. telde karşılığı yok.

Sibelius - Tel Değiştirme


Şimdi sıfırdan nasıl tablatür yazacağımızı görelim. Önce yazılmış olan her şeyi silelim. Nota satırının ilk ölçüsünü seçin ardından Shift tuşuna basıp tablatür satırının en son ölçüsünü seçin, bütün ölçüler seçili hale gelecektir, silebilirsiniz. Silme konusunu daha önceki yazılarda işlemiştik oradan hatırlayacaksınız.

Sibelius - Bütün Ölçüleri Seçme


Tablatür yazarken rakamları seçmek için görüntüdeki tuşları kullanacağız.

Sibelius - Klavyeyi Kullanarak Tab Yazma


Tablatür yazmak için de N tuşuna basıp yazma durumuna geçiyoruz. Süremizi seçip ok işaretini tablatür satırının ilk ölçüsüne getiriyoruz. Bu sefer Do Majör dizi yazacağız. 5. telin üstüne gelelim, soluk bir şekilde rakamı göreceksiniz

Sibelius - Tab Yazmak 2


Tıklayalım, mavi bir şekilde 0 rakamı belirecek, 3 tuşuna basarak rakamı 3’e çevirelim.

Sibelius - Tab Yazmak 3


Diğer rakamları yazmak yön tuşlarını kullanabiliriz. Do notasına karşılık gelen perdeyi yazdık.  Re notasına karşılık gelen perde için; sağ ok, sonrasında yukarı ok yapıp re teline geçin. 0 rakamına bastığınızda re notasına karşılık gelen perdeyi d yazmış olacaksınız. Bu şekilde sırayla yazmaya devam edelim

Sibelius - Tab Yazmak 4


Son halimiz aşağıdaki gibi olmalıdır. Çıkıcı ve inici olarak Do majör dizi yazdık

Sibelius - Tab Yazmak 5


Yazdığımız tablatürü nota satırına aktarmak için; tab satırını seçiyoruz, nota satırının ilk ölçüsüne gelip Alt tuşuna basarak tıklıyoruz. Notalar karşımıza gelmiş oldu. Bir notayı ya da perdeyi seçip satırlar arasında aynı yöntemle aktarabilirsiniz. Bunu yaparken ok işaretinin aynı hizada olmasına özen göstermeniz gerekir.

Sibelius - Tab Yazmak 6


Sonraki yazımızda görüşmek üzere


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.