Solaklar ve Gitar

Solakların Gitar Satın Alırken ve Öğrenirken Yaşadığı Zorluklar

Solaklar ve Gitar – Nedir Bu Çektiğimiz :)

Eğer gitar çalıyorsanız veya çalmak istiyorsanız ve solaksanız, bir takım sorunlara hazırlıklı olmalısınız. Başlamadan önce şunu belirteyim ben de solağım ve anlatacağım şeyler bütün solakların başına gelmiştir.

Solak olmanın çalgı çalma konusunda olumsuz bir tarafı yok yani sağlaklar ne kadar başarılıysa solaklar da o kadar başarılı.

Buradan Solak Gitaristlerin Videolarının Olduğu Yazıma Ulaşabilirsiniz

Solak Elektro Gitar Sorunu

Fakat solaklar olarak sayıca daha az olduğumuz için gitar üreticileri bize 2. sınıf insan muemelesi yapıyor. Üreticiler ürettikleri her gitar modelinin solağını yapmıyor maalesef. Özellikle elektro gitarda çok yaşanıyor bu durum. Siz bir elektro gitar modelini beğenirsiniz ama firma onun solağını üretmemiştir. Ibanez markasını duymayan yoktur. İnternet sayfasına baktığınızda o kadar model arasında 20’ye yakın modelin (sayı artmış olabilir) solağının üretildiğini görürsünüz. Kalite olarak bir sıkıntı yaşamazsınız ama renk gibi kozmetik seçenekler içinize sinmez. Elektro gitarda tellerin yerini değiştirmek pek iyi bir çözüm olmayacağından, mecburen belki de içinize sinmeyen bir gitar alacaksınız. Aşağıdaki görseli Ibanez’in sitesinden aldım. Ben en baştaki mavi olanı almak istiyorum ama onun yerine en alttaki solak olanla yetinmek zorundayım.

Solak Elektro Gitar
Ibanez – Solak Elektro Gitarlar

Solak Akustik Gitar Sorunu

Akustik gitarlarda da aynı dertler mevcut. Eğer kesik kasa (cutaway) gitar alacaksanız solağını bulmak bir dert. Kesik kasa olmayan bir akustik gitar alacaksanız bu seferde aldıktan sonra üst eşiğini değiştirmeniz gerekecek. Bazı gitarlarda alt eşik biraz açılı oluyor, telleri çevirdiğinizde entonasyon problemi yaşayabilirsiniz. Elektro akustik gitar alacaksanız mecburen solak üretilmiş olması gerekli.

Sağlak Cutaway Akustik Gitar
Sağlak Cutaway Akustik Gitar
Solak Cutaway Akustik Gitar
Solak Cutaway Akustik Gitar

Klasik gitar alacaksanız biraz daha şanslısınız. Standart bir klasik gitarda sadece tellerin yerini değiştirmeniz yeterli. Kesik kasa ya da elektro klasik alacaksanız solağını bulmanız gerekli.

Solak Gitarlarda Kalite

Bu kadar şey yazdık ama aslında gitarın kalitesi daha önemli. Renk olarak hoşunuza gitmeyebilir belki ama ses olarak, işçilik olarak sorun olmamasına dikkat etmelisiniz. Ünlü gitar üreticileri solak gitarlarda da aynı kaliteyi yakalarlar. Çin malı gitar tabir edilen ucuz gitarlarda ise biraz araştırma yapmanız gerekli. Bazı ülkelerde solaklar istediği gitarı satın alma konusunda biraz daha şanslı. Ülkemize her marka ve model gelmiyor ne yazık ki.

Çevresel Faktörler

Buraya kadar yazdıklarımız üretici kaynaklı sorunlardı. Diyelim ki gitar çalmaya başlayacaksınız, bir kursa gittiniz, gitar hocası tutturdu sağ el çalacaksın diye. Olmaz demeyin bazı öğretmenler bu konuda takıntılı oluyor. Bazen bana da ders almak için solak öğrenciler geliyor. Eğer öğrencinin gitarla hiç bir tanışıklığı yoksa sağ el çaldırmayı deniyorum (yukarıda yazdığım sebeplerden ötürü, benzer sıkıntıları yaşamaya gerek yok ilerde). Kısa bir süre deniyoruz, öğrenci kendini rahatsız hissediyorsa hemen solak çalmaya geçiyoruz. Sağ el çalmanızda ısrar edenlerden uzak durun, gitarı önce kendi mutluluğumuz için çalıyoruz, mutsuz olacağınız şeyler yapmayın, yaptırmayın.

Solaklık ve Aile Baskısı – Ufak Bir Anı

Bir diğer sorun da ailelerin solaklığa karşı yaklaşımları. Solak çocuklarına zorla sağ elleriyle yemek yedirmeleri, kalem tutturmaları gibi davranışlar gitar konusunda da karşımıza çıkıyor. Yemek yeme konusundaki hassasiyete bir şekilde hak verilebilir ama gitar çalarken niye? Başıma gelen bir olayı anlatayım. İlk defa ders yapacağım öğrencilere başlamadan önce solak olup olmadıklarını soruyorum. Yeni başlayan bir öğrencimin bir kaç hafta geçmesine rağmen basit alıştırmalarda bile dikkat çekecek derecede zorlandığını görünce nedenini araştırmak istedim. Biraz sohbetten sonra solak olduğunu ve bana söylemediğini öğrendim. Çünkü ailesi sol elini kullanırsa cehenneme gideceğini söylemiş. Solak çalabileceğini söyledim ama iş işten geçmişti, öğrenci çoktan gitardan soğumuştu.

Yukarıda yazdıklarım moral bozucu ama gitar çalmamıza engel değil. En başta yazdığım gibi ben de solağım ve gitar çalıyorum, ders veriyorum. Olumsuzluklar sizi yıldırmasın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.