Soner Egesel & Orçun Terzioğlu – Konser

Tarih: 29 Nisan 2015
Mekan: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi / ANKARA

 

Türkiye’de klasik gitar denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Soner Egesel, genç yetenek Orçun Terzioğlu’nun eşliğinde hayranları ile buluşuyor.

Soner Egesel
Ankara’da doğdu. Gitar çalışmalarına Gürsel Süer ile başladı. Hocasının yönlendirmesi ile ODTÜ Klasik Gitar Kulübü, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Doç. Ahmet Kanneci’nin öğrencisi oldu. Lisans öğrenimini Polonyalı gitarist Ireneusz Strachocki ile Yüksek Onur Derecesi alarak tamamladı. Yüksek Lisans Programını 1996, Sanatta Yeterlik Programını da 2001 yılında yine Yüksek Onur Derecesi ile tamamladı. 2000 yılında Yardımcı Doçent unvanını almaya hak kazandı.
1987-2001 yılları arasında Kağan Korad ve Kürşad Terci ile kurdukları “Bilkent Gitar Üçlüsü”, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konserler verdi ve kayıtlar yaptı. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalıştı.

Sanatsal çalışmaları çerçevesinde çeşitli vesilelerle Leo Brouwer, Costas Cotsiolis, Hubert Kappel, Marco Socias gibi ustalarla çalıştı. Halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda görev yapmaktadır.

Orçun Terzioğlu
İstanbul’da doğdu. Müzik çalışmalarına 7 yaşında Antalya AKEV Koleji Çocuk Korosu’nda başladı. 17 yaşında Isparta S.D.Ü. Müzikoloji Bölümü Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı’na kabul edildi. Burada iki yıl boyunca Mustafa Erhan ile gitar ve müzik teorisi dersleri yaptı.

19 yaşında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı sınavlarına girdi ve okumaya hak kazandı. Katıldığı atölye çalışmalarında Ignacio Rodes, Carles Trepat, Roland Dyens, Turgay Erdener, Nejat Başeğmezler gibi gitarist ve besteciler ile çalışma fırsatı buldu. Solo ve oda müziği konserleri verdi.

Halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı bünyesinde Prof. Dr. Ahmet Kanneci ve Yrd. Doç. Soner Egesel ile yüksek lisans çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.