Teoman Alpay Kimdir? Teoman Alpay Besteleri Hakkında

Teoman Alpay Besteleri Hakkında Bilgilendirici Bir Yazı

Teoman Alpay Kimdir? Teoman Alpay Besteleri Hakkında Bir Yazı

Teoman Alpay; 1932 doğumlu Türk saz sanatçısı ve bestekardır. Vefat; 2005

“Teoman Alpay Kimdir? Teoman Alpay Besteleri Hakkında” diye bir başlık attım. Aslında bu yazı Teoman Alpay hakkında biyografik bir yazı değil. Teoman Alpay’ın hayatını merak ediyorsanız internet ortamında çok yazı bulabilirsiniz. Ben daha çok Teoman Alpay’ın besteleriyle ilgili yazmak istiyorum.

Aşağıya hepimizin bildiği birkaç Teoman Alpay bestesi listeliyorum. Nota linklerini de ekleyeceğim mutlaka çalmayı deneyin.

Yukarıdaki şarkılar hepimizin belleğinde yer etmiş durumda. Bir besteci için en büyük gurur bu olsa gerek.

Teoman Alpay bir saz sanatçısı, daha doğrusu udi (ut çalan). Ut deyince de aklımıza Türk Sanat Müziği geliyor haliyle. Teoman Alpay‘ın besteleri de makamsal müzik ruhunu taşıyor içinde. Fakat sanatçının büyüklüğü de burada ortaya çıkıyor bana göre. Günümüzde genç müzik severler Türk Sanat Müziğinden biraz uzaklar haliyle ( aslında her dönemin genç jenerasyonu için geçerli bu durum :) ) ama yukarıdaki şarkıları da bilmeyen yoktur değil mi? Bunu sağlayabilmek bir besteci için büyük bir onur bence?

Peki bunu nasıl sağlamış Teoman Alpay. Tamam melodiler güzel, akılda kalıcı. Aslında pop müzik şarkılarının hepsi böyle zaten, akılda kalıcı melodilere sahipler. Teoman Alpay’ın başarısı ise bestelerini çok kolay ezberlenebilecek bölümlere ayırmasında geliyor bana kalırsa. Nasıl mı? Aşağıdaki şarkıları inceleyelim

Bestelere Bir Göz Atalım

Buruk Acı

Notada gördüğünüz gibi şarkı 4 ölçülük bölümlere ayrılmış ve bu bölümlerin son iki ölçüleri uzun sürelerden oluşuyor

Buruk Acı Şarkısından Bir Bölüm
Buruk Acı Şarkısından Bir Bölüm

Nasıl Geçti Habersiz

Sanki Buruk Acı şarkısının devamı gibi duruyor değil mi? Aynı formül bu şarkıda da kullanılmış

Nasıl Geçti Habersiz Şarkısından Bir Bölüm
Nasıl Geçti Habersiz Şarkısından Bir Bölüm

Kalbimi Kıra Kıra

Bu şarkı 4/4 ölçü biriminde fakat diğer şarkılardaki formül bu şarkıya da uygulanmış. Şarkı 2 ölçülük bölümlere (motiflere de diyebiliriz) ayrılmış.

Kalbimi Kıra Kıra Şarkısından Bir Bölüm
Kalbimi Kıra Kıra Şarkısından Bir Bölüm

At Kadehi Elinden

Son bir şarkıya bakalım. Kalbimi Kıra Kıra şarkısındaki gibi bir yapı var değil mi? Bu arada bu şarkıların geri kalan bölümleri de aynı yapıya sahip.

At Kadehi Elinden Şarkısından Bir Bölüm
At Kadehi Elinden Şarkısından Bir Bölüm

Teoman Alpay kendi şarkılarının insanların aklında yer etmesinin yolunu bulmuş görünüyor değil mi? Bu gerçekten bir besteci için önemli bir özellik. Burada örneğini vermediğim ve aynı şekilde bestelediği çok şarkısı var bestecinin.

Şarkıları bu şekilde kısa motifler halinde bestelemek dinleyenlerin aklında kalmasını sağlıyor. Belleğimizde yer alan ve neredeyse unutmadığımız birçok şarkı bu şekilde motiflerlerden oluşur zaten, dikkatle dinlemenizi tavsiye ederim.

Gitar veya başka bir çalgı öğreniyorsanız öğretmeniniz size şu tavsiye de bulunmuştur/bulunacaktır. Şarkıları baştan sona bir seferde değil de parçalara ayırıp çalışmak ve sonra birleştirmek. Bu şekilde daha verimli bir öğrenme gerçekleşiyor.

Teoman Alpay‘ın şarkılarında motifler çok belirgin olduğu için şarkıyı daha dinlerken ezberliyoruz neredeyse, bazen birkaç defa dinlememize gerek bile kalmıyor.

İşin bir de güfte boyutu var. Melodiler güzel, akılda kalıyor fakat onlarla uyumlu sözler olmasa günümüzde çoktan unutmuş olurduk bu şarkıları.

Bu yazıda “Teoman Alpay Kimdir? Teoman Alpay Besteleri Hakkında” konusuna değinmeye çalıştım. Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Teşekkürler.

4 Yorum

  1. AYRILMALIYIZ ARTIK ve KALBİMİ KIRA yıllardır hep karıştrmışımdır.Hatta zaman zaman iddiaya bile girmişimdir. “Ayrılmalıyız artık” sözlerini ezbere biliyorsanız ” Kalbimi kıra kıra” intro ve aranağmelerinin üzerine söyleyebilirsiniz CUK diye oturur.Bunun sebebini yıllar sonra bu yazıyı okuyunca anladım.
    Teoman Alpay’a bu güzel eserleri için Musa hocamada bilgileri için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.