Tommy Emmanuel Kimdir

Tommy Emmanuel Kimdir

Tommy Emmanuel; 1955 doğumlu Avustralya asıllı gitarist. Ansiklopedik bir giriş oldu ama Tommy Emmanuel gerçekten de müzik ansiklopedilerinde ya da başka kaynaklarda geniş olarak anlatılması gereken önemli bir virtüöz.

Müzisyen bir ailede doğmuş Emmanuel ve bunun faydasını sonuna kadar görmüş diyebiliriz. 4 yaşında gitar çalmaya başlamış, 6 yaşında ailesiyle birlikte konserler vermiş ve 10 yaşında Avustralya’da tanınan bir müzisyen haline gelmiş. Bu şekilde anlatınca toz pembe bir tablo çıkıyor ortaya ama ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını belirtmek gerek. Ömürleri para kazanmak için yollarda geçen bir aileye mensup ve bu yüzden gerektiği gibi bir okul hayatı olmamış Tommy Emmanuel’in.

50 seneyi geçen müzik hayatına bir çok albüm sığdırmış, 2 defa Grammy ödülüne aday olmuş, Guitar Player dergisi okuyucuları tarafından kendi kulvarında 2 kez en iyi gitarist seçilmiş Tommy Emmanuel.

Kendi kulvarı kelimelerini özellikle belirttim. Tommy Emmanuel en önemli akustik gitar virtüözleri arasındadır. Finger Picking (parmakla çalış) denilen tarzda şarkılarını çalar ve bir başka önemli gitarist Chat Atkins‘den çok etkilenmiştir. Finger picking her ne kadar parmakla çalış anlamına gelse de şarkıların hızlı solo bölümlerinde penadan da yararlanır Tommy Emmanuel. Kullandığı pena bildiğimiz üçgen şeklinde olanlardan değil başparmak penasıdır. Bu sayede finger picking çalarken pena sayesinde de bas tellerden güçlü ve temiz bir ses elde edilmiş olur.

Edit: Bu yazının üstünden çok zaman geçmiş. Tommy Emmanuel ilerleyen yaşına rağmen hala konserler vermeye devam ediyor. Başka virtüözlerle çeşitli konserlere ve etkinliklere katılıyor. Ve hala başka gitaristlere ilham olmaya devam ediyor.

Aşağıda Tommy Emmanuel’e ait videolar göreceksiniz. Her birini izlemenizi tavsiye ederim. Şarkıların çalınış tekniğine dikkat etmenizi öneririm. Sahnedeki sempatik ve samimi tavırları da dikkatinizi çekecektir. 4 ve 5. videoda bir gitarist daha göreceksiniz, kendisi gibi gitarist olan kardeşi Phil Emmanuel ile birlikte çalıyorlar. Youtube üzerinden başka videolarını da izlemeyi unutmayın.

Tommy Emmanuel Videoları

Tommy Emmanuel – Guitar Boogie
Tommy Emmanuel – Angelina
Tommy Emmanuel – House Of The Rising Sun
Tommy Emmanuel ve Phil Emmanuel. Sanatçıyı ilk olarak gördüğüm video. O zamanlar Youtube yoktu.
Tommy Emmanuel ve Phil Emmanuel – Mozart Türk Marşı
Tommy Emmanuel – Classical Gas

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.