Carulli – Andante – Nota – Tab

Klasik Gitar Notaları ve Tablatür

Şarkı Adı: Andante
Besteci: Ferdinando Carulli
Ölçü Birimi: 4/4
Ton: La minör / Am
Ortam: PDF, Jpg

Dinle


Carulli+-+Andante” by Musa Çetiner

Jpg Görüntüle

Carulli - Andante - Nota - Tab
Carulli – Andante – Nota – Tab
Carulli - Andante - Nota - Tab - 2
Carulli – Andante – Nota – Tab – 2
Carulli - Andante - Nota - Tab - 3
Carulli – Andante – Nota – Tab – 3
Carulli - Andante - Nota - Tab - 4
Carulli – Andante – Nota – Tab – 4

Pdf olarak indirmek için aşağıdaki simgeye tıklayın

Nota+Tab

Nota

5 Yorum

 1. Bir yerden duymuştum ama net hatırlayamıyorum belki sizin bilginiz vardır diye soruyorum. Eğer nota üzerinde sayı üst kısımdaysa misal perdeyi belirtiyordur eğer sayı alta yazılmışsa hangi kaçıncı tel olduğunu belirtiyordu, böyle olmaya bilir ama buna benzer bir kural varmış. Acaba doğrusunu biliyor musunuz nedir, o kuralın?

  1. Bu bilgiyi öğrendiğimi çok iyi hatırlıyordum, not alıp almadığımdan emin değildim ama almışım. ”numara altta ise tel numarası, üstte ise parmak numarası”

  2. Merhaba, sorunuzu geç gördüm biraz.

   Açıkçası böyle bir kural var mı bilmiyorum. Bugüne kadar gördüğüm klasik gitar notalarında tel numaraları çoğunlukla daire içinde rakam olarak gösterilmişti ve öyle gösterilmesi mantıklı çünkü parmak numarasıyla karışmaması gerekir. Daire içinde rakam gösterilmesi 70-80 sene önce basılan kitaplarda bile var. Eğer tel numarası yazmıyorsa parmak numaraları ve pozisyon işaretlerinden de anlaşılıyor hangi tele basacağımız.

   Klasik gitar notasyonunda notanın altında tel numarası üstünde parmak numarası yazması kafa karıştırıcı olur, belirgin bir şekilde ayrılması lazım. Bazen notaların yanında üstünde ve altında rakam yazacak boşluk bile olmayabiliyor.

 2. Bu nota ve tab ama ben ayrıca şunu sormak istiyorum notayı nasıl okuyoruz gitara göre? Kast ettiğim şey şu, aynı oktav ve nota yanılmıyorsam en az iki tel de var, peki o notaya geldiğimizden o iki telden hangisine basacağımızı ne belirliyor, yoksa bir şey belirlemiyor da kendi isteğimize göre mi seçiyoruz?

  1. Merhaba.
   Hangi notaya basacağımızı kendimize göre belirlemiyoruz. Örneğin 5. telde 3. perde ile 6. telde 8. perde aynı DO notası. 6. Teldeki DO notasını çalmamız isteniyorsa nota yazılırken o bölüme hangi pozisyonda çalmamız gerektiğini gösteren yazılar veya işaretler konuluyor. C8 (8.perde anlamında) gibi. Eğer belirtilmemişse 1. Pozisyondan çalıyoruz genellikle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.