Gitarda Do Majör Dizi Çalışmaları

Gitarda Do Majör Dizi Çalışmaları

Merhaba herkese. Dizilerle ilgili çalışmalar eklemek ne zamandır aklımda vardı. Bunu bir seri olarak sürdüreceğim ve ilk olarak da Do Majör Dizi ile başlıyoruz. Bu arada dizi yerine gam kelimesi de kullanılır.  Arapçadaki gam kelimesiyle karştırmayın. Fransızcada gamme=aralık demek. Muhtemelen oraya da eski yunanca veya latinceden geçmiştir. Konumuza dönelim :) Yani Do majör dizi ve Do majör gam aynı şeylerdir aklınızda olsun.

Bu arada bu tür çalışmaları video ile desteklemek için bazı düşüncelerim var, umarım hayata geçirebilirim.

Diziler hakkında bilginiz yoksa daha önce yazdığım yazılara bir göz atabilirsiniz. Linkleri aşağıda

Dizi Nedir?

Majör Diziler

Neden Dizi Çalmalıyız?

 • Gitarda dizi çalmak/çalışmak çok önemli. Sağ ve sol elinizin gelişimi için ayrı ayrı faydası olduğu gibi ikisinin birlikteliğini geliştirmek açısından da önemli.
 • Müzik kulağınızın gelişimi için dizileri bilmeli ve çalmalısınız.
 • Doğaçlama çalmak istiyorsanız dizileri bilmelisiniz. Aynı diziyi farklı pozisyonlarda çalabilmek önemli.
 • Bunların yanında, biz aslında şarkı (melodi/ezgi) çalarken farkında olmadan bir dizinin seslerini kullanıyoruz. Örneğin; hepinizin ilk çaldığı şarkılardan olan Caddelerde Rüzgar, La Minör tonunda bir şarkı yani biz bu şarkıyı çalarken La minör diziyi oluşturan sesleri kullanarak çalıyoruz. Diziler çaldığımız melodilerin temel taşı.
 • Duyduğunuz melodileri çalmak istiyorsanız dizileri bilmek işiniz kolaylaştırır. Gitarın üstünde sürekli perde aramaktansa tek bir pozisyon üzerinde dizinin seslerini kullanarak melodi çıkartmak daha kolaydır.
 • Akor adını verdiğimiz çok sesli yapıları derinlemesine öğrenmek için dizilere ihtiyacımız var.  Örneğin; La minör (Am) akoru La minör dizisinin bazı seslerinin bir arada çalınmasıyla oluşur.

Do Majör Dizisi Nedir?

Do majör dizisi DO RE Mİ FA SOL LA Sİ DO seslerinden oluşur. Aralık sıralaması ise bütün majör dizilerde olduğu gibi T T Y T T T Y şeklindedir. T=Tam, Y=Yarım. Aralıklar hakkında bilginiz yoksa daha önce yazdığım yazıları okuyunuz. Aralıklar

Aşağıda Do majör dizisini dizek üzerinde görüyorsunuz.

Bu girişten sonra artık çeşitli pozisyonlarda Do majör dizileri ve egzersizleri çalmaya başlayabilirsiniz. Çalışmaları JPG dosyası olarak göreceksiniz. Sayfanın altına da player  koyacağım oradan her çalışmayı dinleyebilirsiniz.

Çalışma 1

Öncelikle açık pozisyonda (boş telleri de kullanarak) bir Do majör dizi ile başlayalım. Çıkıcı ve inici olarak çalacağız. İlk başta hızlı olarak çalmayı denemeyin. Çok yavaş bir tempoda çalıp diziyi tanıyın. Zamanla hızlandırırsınız. Hızlanmayı önlemek adına her notayı 2, 3 veya 4 kere çalabilirsiniz. Böylelikle ezberlemek daha kolay olur.

Çalışma 2

Do majör diziyi tanıdıktan sonra bir kaç egzersizle destekleyelim. Egzersiz mantığına alışmanız önemli. Çoğu egzersiz birbirini tekrar eden yapılar şeklindedir. Aynı yapıyı farklı notalardan başlayarak tekrar etme üzerine kuruludur. Hızlı tempoda çalmaya çalışmayın. Metronom kullanmak bu tür çalışmalarda çok işimize yarar. Örneğin aşağıdaki çalışmayı yavaş bir tempoda 5 kere çalın, sonra metronom hızını yükseltin, 60 ise 63 gibi. Bu şekilde çalışmaya devam edin

Çalışma 3

Çalışma 4

Bu çalışmada her seferinde bir nota ekleyip en ince sese kadar geliyoruz. Sonrasında her seferinde bir nota eksiltip başa dönüyoruz. Çok etkili bir çalışma, mutlaka deneyin.

Çalışma 5

Şimdi dizimizi biraz genişletiyoruz. Önceki çalışmalarda bir do notasından diğer do notasına kadarki 8 sesi kullanarak çalışıyorduk. Bu 8 seslik açıklığa oktav adını veriyoruz. Dizimize 4 ses daha ekleyelim. Bu diziyi çaldıktan sonra yukarıdaki egzersizleri yeni öğrendiğimiz yapıya uygulayın. Her yeni öğrendiğimiz dizide ayrı ayrı egzersiz yazmamıza gerek yok aklınızda olsun.

Çalışma 6

Do majör diziyi daha da genişletip 2 oktav haline getirelim. Notaların yanında yazan küçük rakamlar parmak numarası. Mutlaka onlara dikkat ederek çalın. 1. pozisyonun dışına çıktığımız için parmak numaralarını yazmak gerekli hale geliyor.

Çalışma 7

Artık kapalı pozisyona geçiyoruz. Kapalı pozisyon derken hiç boş tel kullanmadığımız yapıdan bahsediyorum. Notalar aynı fakat farklı perdeleri kullanarak çalıyoruz.

 • Kapalı pozisyondaki dizilerin çok önemli bir avantajı var. Bir diziyi kapalı pozisyonda öğrendiğinizde o yapıyı kaydırarak farklı tonlardaki dizileri de çalmış oluyoruz. Aşağıdaki diziyi ezberleyip, aynı yapıyı 3 yerine 5 perdeden çalarsanız Re Majör dizi çalmış olursunuz veya 7 perdeden çalarsanız Mi Majör dizi çalmış olursunuz. Böylelikle her diziyi nota nota ezberlemenize gerek kalmaz.
Gitaregitim.net Do Majör dizi çalışması - 7
Do Majör dizi çalışması – 7

Çalışma 8

Bir oktav ince Do notasında başlayarak yine kapalı pozisyonda çalışıyoruz.

Gitaregitim.net Do Majör dizi çalışması - 8
Do Majör dizi çalışması – 8

Çalışma 9

Bu çalışma önemli, farklı pozisyonlardaki 2 diziyi birleştirerek çalıyoruz. 7 ve 8. çalışmadaki dizileri birbirine bağlıyoruz.

Çalışma 10

Son çalışmada 7. pozisyonda 2 oktav Do majör dizi çalacağız. Kapalı pozisyondaki bu dizileri mutlaka ezberleyin.

Gitaregitim.net Do Majör dizi çalışması - 10
Do Majör dizi çalışması – 10

Çalışmaları dinleyin


Do Major Dizi Çalışmaları by Musa Çetiner

Do Majör Kalıpları

Yukarıda notaya veya tablatüre bakarak çaldığınız dizileri kalıp olarak da ezberleyebilirsiniz. Gördüğünüz rakamlar parmak numarası, perde değil. Solak arkadaşların aşağıdaki diyagramı ters olarak (yan olarak) düşünmesi gerekiyor.

Bitiriyoruz

Görüşleriniz önemli. Keşke video olsa da nasıl yapıldığını görsek dediğinizi duyar gibiyim. Hazırlayacağım fakat zamanını bilemiyorum. Bir sonraki yazı La Minör dizisi ile ilgili olacak.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Emeğinize sağlık hocam. Bende beş altı aydır kendi kendime bir çabayla gitar çalışmaya başladım. Biraz nota ve ölçü bilgisiyle parçaları çıkarmak çok zor olmadı. Sitenizden 100 den fazla parçayı çalışmış olsam da hiçbiri tam çıkmıyor henüz elbette parmak egzersizleri gerekiyor ama daha çok elimi nasıl kaydırıp kullanacağım konusunda sıkışıyordum. Şuan yukarıdaki egzesizleri keşfetmiş olduğumun mutluluğu içerisindeyim. Teşekkürler. Melodi çalmak konusunda pek sorunum yok ama hiç akor bilmiyorum bu konuda yönlendirmeniz olursa sevinirim.

 2. Hocam istisnasız tüm sitelerde kullandığım adblockerı sizin sayfanızda kaldırdım. Emeğiniz için çok teşekkür ederim. 1.5 ay önce gitara başladım ve paylaştığınız şarkıların bana büyük katkısı oldu. Yorumlarda herkes istekte bulunmuş. Ben de Barış Manço- Dönence hazırlamanızı rica ediyorum.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 3. Emeğinize yüreğinize sağlık hocam, çok faydalı olmuş. Hem devamını hem de video destekli bekliyoruz muhakkak. Çok teşekkür ederiz.

 4. Sayın hocam mümkünse benim adım öğretmen parçasını da paylaşabilir misiniz lütfen ?

 5. Sayın hocam yüreğinize emeğinize sağlık.Bu site sayesinde uzun yıllardır evimde tozlanmış gitarım şimdi ışıldamaya başladı.
  Mümkünse Ağla halime – Ferdi ÖZBEĞEN Bu eserin tab çalışmasını da yapabilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.