Majör Diziler

Majör Dizi Nedir? Nasıl Oluşur? Majör Dizi Gitarda Nasıl Çalınır?

Majör diziler 2 tam 1 Yarım 3 Tam 1 Yarım (T T Y T T T Y) aralık sıralanışına sahip Diatonik (tam ve yarım aralıklardan oluşan) yapıdaki dizilerdir. Majör diziyi anlamak için piyano tuşlarından yararlanalım ve örnek olarak Do Majör Diziyi kullanalım.

Piyanoda Majör Dizi Aralıkları
Piyanoda Majör Dizi Aralıkları

 

Piyanoda bir Do notasından diğer Do notasına kadar olan sekiz beyaz tuşu sırayla çaldığımızda Do Majör diziyi elde ederiz. Do majör dizideki aralıkların sıralanışı bize majör dizinin formülünü de vermiş olur.

Do Majör dizi porte (dizek) üzerinde aşağıdaki gibidir.

Do Majör Dizi Aralıkları
Do Majör Dizi Aralıkları

 

Do majör dizide yapısı gereği arıza ( Diyez veya Bemol )bulunmaz. Do majör dışındaki diğer majör dizilerde ise diyez veya bemolleri kullanmak zorundayız. Hangi majör dizide hangi arızaları kullanmamız gerektiğini majör dizideki aralıkların sıralanışına göre bulabiliriz. İlk olarak Sol majör diziyi nasıl oluşturacağımızı bulalım. Piyanoda bir sol notasından diğer sol notasına kadar beyaz tuşları çalarsak aralıklar aşağıdaki gibi olur.

Sol Dizisi
Sol Dizisi

Aralıklara dikkat ederseniz Majör Dizi kalıbımıza uymadıklarını farkedeceksiniz. Son iki aralık majör diziye uymuyor. Sol majör diziyi nasıl yapabileceğimiz ise aşağıdaki görselde.

Sol Majör Dizi
Sol Majör Dizi

 

Sol majör dizi elde etmek için (majör dizi kalıbına göre) Mi notasından sonra gelen Fa notasını yarım ses inceltmemiz gerekiyor. Çünkü Mi ve Fa arası doğal olarak yarım. Yarım ses incelen Fa notası Fa# olacak, böylece Mi ve Fa# arası tam aralık oldu. Fa notası Fa# olunca Sol notasına yaklaştığı için son aralığımız olan yarım aralık kendiliğinden oluştu.

Bu şekilde diğer majör dizileri de bulabilirsiniz. Ara sıra bu başlık altına başka tonlardaki majör dizileri nasıl oluşturabileceğimizle ilgili eklemeler yapacağım. Sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Gitarda Do Majör çalışmaları için de buraya tıklayın

Minör Dizilerle ilgili olana yazımı da okuyabilirsiniz. Yazıya gitmek için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.