Gitarla İlgili Merak Edilenler – 1

Gitarla İlgili Merak Edilen Bazı Sorulara Cevaplar

Gitarla İlgili Merak Edilenler – 1

Gitar çalıyorsanız, üstüne bir de öğretiyorsanız zaman içinde birçok soruya cevap verip, birçok konu hakkında da açıklama yapma ihtiyacı hissediyorsunuz. Yıllar içerisinde en sık karşılaştığım soruları ve konuları sizin için bir araya topladım. Gitar çalanlar ve öğretenler bu sorularla sık karşılaşıyordur eminim. Gitar çalmaya heveslenenler veya yeni başlayanlar içinse aşağıdaki cevaplar yararlı olacaktır. Başlayalım

1. Gitar çalan bağlama çalabilir mi?

Aslında sorulmak istenen soru şu: Gitar çalmayı biraz öğrendikten bağlama çalmayı istiyorum, zorluk yaşar mıyım?

Çalgı çalmaya yatkınlığınız varsa yaşamazsınız. Sonuçta ikisi de perdeli çalgı, kısa bir alışma döneminden sonra bağlama çalmayı da becerirsiniz.

2. Keman mı kolay gitar mı?

En çok karşılaştığım soru bu sanırım. Bu soruda kemanın yerine başka bir çalgıyı da koyabilirsiniz.

Kendi kendime ufak tefek melodiler çalayım, gitar ile birkaç akor basayım, bağlama ile üç beş kolay türkü öğreneyim derseniz eğer; hangi çalgıyı beğeniyorsanız onu çalın derim, hepsi de kolay olur. İş adamakıllı çalmaya gelince ise her çalgının kendine göre zorlukları var, biri diğerine göre daha kolay olmuyor maalesef.

3. Klasik Gitar mı daha iyi akustik gitar mı?

Hangisinin sesi hoşunuza gidiyorsa onu çalın, biri diğerine göre daha iyi ya da daha kötü değil. Bu soruyla ilgili daha önceden yazdığım bir yazı burada

4. Elektrogitarla başlasam olur mu?

Olur niye olmasın. Ben tavsiye etmem ama elektrogitarla da başlanabilir. Bu konuyla ilgili bir yazı için aşağıdaki linke tıklayın

gitaregitim.net/gitar-ogrenmeye-elektro-gitarla-baslanir-mi/

Niye tavsiye etmiyorum; çünkü yeni başlayanlar elektrogitara hakim olmakta zorlanıyorlar. Sesleri daha doğal yollardan elde ettiğimiz klasik veya akustik bir gitarla başlamanız daha iyi olur. Klasik gitarla başlamak klasik müzik çalacaksınız anlamına gelmiyor. Melodi çalma mantığına ve akorlara biraz alışınca elektrogitara geçersiniz.

5. İnternetten gitar çalmayı öğrenebilir miyim?

İnternetin, özellikle de sosyal medyanın gelişmesi nedeniyle gitar eğitim videolarına çok sık rastlıyoruz. Uygun bir mekan ve ekipman bulduğumda ben de bu tür videolar hazırlamayı düşünüyorum :)

Benim tavsiyem, gitar çalmaya yeni başlayacaksanız bilen birinden öğrenmeniz, ondan tavsiyeler almanız. Çünkü hatalı çaldığınızda – çalıştığınızda size dur diyecek, doğrusunu gösterecek insanlara ihtiyacınız var. Her kaynaktan faydalanın ama size yol gösterecek kişilerle çalışmayı da ihmal etmeyin.

6. Rodrigo gitarist mi?

Aslında bu soru bana hiç yukarıdaki gibi sorulmadı, ben sorulaştırdım. “Rodrigo’da çok iyi gitar çalar” cümlesini çok duyduğum için yazma ihtiyacı hissettim

Joaquín Rodrigo’nun Concierto de Aranjuez isimli eseri yüzünden (bilinen adı ile “Rodrigo’nun Gitar Konçertosu) birçok kişi Rodrigo’nun gitar virtüözü olduğunu düşünür ama kendisi esasen besteci ve pianist. Böyle muhteşem bir eseri bestelemek için gitar çalmayı bilmesi gerektiğini de gözardı etmeyelim tabi ki.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.