Gitar Öğrenmeye Elektro Gitarla Başlanır mı?

Elektro Gitarla Gitara Başlanır mı? Mutlaka Klasik Müzik Çalmalı mıyım? Önce Klasikle Sonra Elektro Gitara Geçersin Diyorlar, Nedir Bu işin Aslı

Gitar Öğrenmeye Elektro Gitarla Başlanır mı?

Gitar öğrenmek isteyen herkesin merak ettiği sorulardan birisidir. Bu sorunun maalesef kesin bir cevabı yok, kişiden kişiye ve yeteneğinize göre değişen bir durum. Bugüne kadarki deneyimlerimi biraz anlatıp bir fikir sahibi olmanızı sağlayabilirim umarım.

Bana göre gitar öğrenmeye elektro gitarla başlayabilirsiniz

Fakat çoğu kişi için bazı dezavantajları var bu durumun. Aklıma ilk gelenleri aşağıya yazdım

Dezavantajları

 • Çoğu öğrenci elektro gitarı ne olduğunu bilmeden çalmak istiyor. Özellikle küçük yaştaki öğrenciler için dışarıdan çok havalı görünüyor elektro gitar.
 • Elektro gitarla başlamak isteyen çoğu öğrencinin Blues, Rock, Metal ve benzeri müzik türlerinden haberi bile yok. Oysa elektro gitar en çok bu müzik türlerinde kullanılıyor.
 • Elektro gitarla başlayınca bazı temel gitar çalışmaları geri planda kalıyor. Özellikle akor konusu çok sorun olabiliyor. Çoğu öğrencide şu tavır oluşuyor “elektro gitar çalıyoruz bunlarla ne işimiz var”
 • Elektro gitar çalmak için amfiye ihtiyacınız var, yine çoğu öğrenci bununda farkında değil. Burada dezavantaj amfiye ihtiyaç olması değil amfiden çıkan ses. Çoğu zaman bu aileler için bir sorun oluşturuyor. Kısık seste çalarım diye düşünebilirsiniz fakat bu da bazı dinamiklerin yok olması anlamına geliyor.
 • Elektro gitar kontrolü zor bir çalgı, özellikle sert tonlarda çalmak istiyorsanız gitara hakim olmanız gerekir. Yeni başlayanlar için uğraştırıcı bir durum.

Peki avantajlı olduğu yönler yok mu?

 • İnce bir gövde yapısı olduğu için tutması kolay. İlk başta biraz ağır gelebilir fakat alışılabilir bir durum.
 • Dar ve ince bir sap yapısına sahip olduğu için sapı kavramak kolay.
 • Telleri ince ve sapa yakın olduğu için basması kolay, düzgün ses çıkması için çok güç uygulamanız gerekmez.

Önce klasik gitarla başla sonra elektroya geçersin!

Tamamıyla yanlış anlaşılan bir durum. Öncelikle klasik gitar konusuna bir açıklık getirelim. Klasik gitar deyince aklımıza iki şey geliyor. Gitarın kendisi ve bir müzik türü. Klasik gitarda genelde klasik türde veya benzeri çok sesli müzikler de çalındığı için bu gitar türüne klasik gitar deniyor. Oysa bu gitarın diğer bir adı da naylon telli gitar. Fikir edinmek için aşağıdaki yazıları da okumayı ihmal etmeyin

Klasik gitarla ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz

Akustik gitarla ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz

Klasik gitar ve akustik gitar karşılaştırmasıyla ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz

Eğer elektro gitar çalmadan önce müzik türü olan klasik gitarı öğrenmeniz gerektiğini söyleyenler varsa yanlış yapıyorlar onu söyleyeyim. Gitar türü olarak ise ayrı,  tavsiyeler bölümünde bu konuya değineceğim.

Tavsiyeler

 • Öncelikli olarak, eğer müzik kulağınız iyiyse, enstrüman çalmaya yeteneğiniz varsa kısacası müzik yeteneğine sahipseniz istediğiniz gitarla başlayın. Burada tek seçmeniz gereken hangi müzik türünü çalmak istediğiniz olacaktır.
 • Ne yapacağınızı bilmiyorsanız veya elektro gitar çalmak istiyorsanız fakat biraz kararsızsanız naylon telli bir gitarla başlayın derim. Naylon telli gitarlara ulaşmak çok kolay. Melodi çalmayı öğrenin, akor çalmayı öğrenin, temel gitar bilgilerine sahip olun, kulağınızı biraz geliştirin. Belki elektro gitar çalmak bile istemeyeceksiniz, akor çalıp şarkı söylemek size yetecek.
 • İleride kesinlikle elektro gitar çalacağım fakat şimdi amfi, kablo, komşu :) vs. uğraşamam diyorsanız çelik telli gitarla (akustik gitar) başlayabilirsiniz.
 • Elektro gitarla başladınız veya zaten çalıyorsunuz farketmez, kesinlikle elinizin altında akustik ses veren bir gitar olsun. Belki o an sadece 3-4 akor çalıp şarkı söylemek istiyor canınız, sırf bunun için elektro gitarla uğraşmanıza gerek yok, klasik veya akustik gitarınızı alıp çalarsınız.
 • Elektro gitar çalmak için klasik müzik öğrenmenize gerek yok. Klasik müzik öğrenmek istiyorsanız öğrenin tabiki fakat ikisi birbirinden çok farklı disiplinler. Klasik gitarla başlamak derken anlatmak istediğimiz şey gitarın türü olmalı müziğin türü değil.
 • Elektro gitarla da başlasanız klasik gitarla da farketmez, temel gitar bilgilerine sahip olmalısınız. Melodi çalmayı, akor çalmayı kesinlikle öğrenmelisiniz. Majör ve minör dizilerden haberdar olmalısınız.

Kendimden örnek verip yazıyı bitireyim. Benim ilk gitarim akustik gitardı, penayla çalıyordum. Sonrasında elektro gitarla tanıştım, klasik gitarla uğraştım. Şimdi çoğunlukla klasik gitar çalıyorum, klasik gitarın yumuşak tınısı daha çok cezbediyor beni.

Sonuç olarak; bir şekilde gitar çalmaya başlayın zaman içinde kendi yolunuzu bulacaksınız mutlaka.

Elektro gitar hakkında kısa bir yazı için wiki

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Hocam çok güzel özetlemişsiniz.Gençler sabırsız, birden Jimi Hendrix olmak istiyorlar, sonuç hüsran tabi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.