Sibelius Dersleri – 6

Sibelius’ta sayfa düzenine bir göz atalım

Layout sekmesinde sayfa düzeniyle ilgili ayarları görebiliriz. Sol taraftan itibaren:

Margins: Kenar boşluklarıyla ilgili hazır ayarlar
Orientation: Sayfa yönü
Size: Hazır sayfa boyutları
Staff Size: Dizek büyüklüğünü ayarlar, 7 varsayılan değerdir. Arttırdığınızda dizek boyutu büyür, notalar da büyür.
Title Page: Başlık sayfası oluşturur. Şarkının ismini, bestecinini ismini yazabilirsiniz

Küçük çerçeve içindeki bölgeye bastığımızda yukarıda yazdığım her şeyi ayarlayabileceğimiz bir pencere gelecek. Tıklayalım.

Önemli: Çerçeve içine aldığım işareti başka menülerin altında da görebilirsiniz. İnce ayarları yapabiliceğimiz pencereleri o işarete tıkladığımızda açıyoruz.

Sibelius - Layout Sekmesi

 

İşarete tıkladığımzda karşımıza Document Setup penceresi gelecek, sayfamızla ilgili ayarları buradan düzenleyebiliriz, kenar boşlukları, kenar boşluklarından sonra dizeğin hangi yükseklikten başlayacağı ve benzeri şeyler. Ayarları değiştirdiğinizde yandaki alanda değişiklikleri izleyebiliyorsunuz. Deneme yanılma yoluyla çözebileceğinizi düşünüyorum.

Sibelius - Sayfa Düzeni

Sayfa düzeniyle ilgili çok önemli bir kaç bilgiyle devam edelim.

Bir ölçüyü seçip aşağıya ve yukarıya doğru sürüklediğinizde o satırın yerini değiştirmiş olursunuz.

Sibelius - Satırın Yerini Ayarlamak

 

Örneğimizde 4 ölçüyü yanyana görüyorsunuz. Peki 2 satır üstte 2 satır altta olacak şekilde nasıl yaparız? Bunun için öncelikle 2. ölçü çizgisini seçili hale getirmemiz gerekli, seçtiğinizde çizginin rengi mor olacak. Daha sonra Layout sekmesinde System Break düğmesine basarak geri kalan ölçüleri başka bir satır haline getireceğiz. Ya da seçtikten sonra sadece Enter tuşuna basmanız yeterli

Sibelius - System Break

 

Son halimiz aşağıdaki gibi olmalı, satırın başındaki çalgı ismini seçip silebilirsiniz. Görselde çerçeve içine aldığım yerde bir işaret görüyorsunuz, onu seçip sildiğinizde System Break işlemini geri almış olursunuz.

 

Sibelius - System Break 2

 

Satırlar birbirine çok yakın görünüyor, alttaki satırı aşağıya sürükleyip satır aralarını ayarlayabilirim. Bir kaç satır olursa kolay ama çok satırlı notalarda zorlanabilirsiniz. Satır aralarını otomatik olarak ayarlamak için Optimize düğmesini kullanalım.

Sibelius - Optimize

 

Optimize düğmesine basmadan önce seçili ölçü veya satır varsa seçilmişliğini giderelim. Bastığımızda karşımıza bir onay penceresi gelecek. Hiçbir ölçünün seçili olmadığını, optimize işleminin bütün sayfaya uygulanacağını söylüyor bize. Yes düğmesine basıp işlemi tamamlayalım. Eğer bir kaç satır seçmiş olsaydık, işlem o satırlara uygulanacaktı.

Sibelius - Optimize Onay

 

System Break yaparak başka bir satır oluşturmuştuk. Başka bir satır yerine başka bir sayfa oluşturmak istersek o zamanda Page Break komutunu kullanmamız gerekir. Page Break yaparak seçtiğimiz ölçü çizgisinden sonraki satırları oluşacak başka bir sayfaya geçirmiş oluyoruz. Kısayolu Ctrl+Enter

Sibelius - Page Break

 

Page Break yaptık ve yeni bir sayfa oluşturmuş olduk.

Sibelius - Page Break 2

 

Yukarıdaki görselde dikkatinizi çekmiştir, 2 sayfa yanyana küçük bir şekilde görünüyor. Sayfayı yakınlaştırıp uzaklaştırmak için Ctrl tuşuna basarkan farenizin tekerleğini hareket ettirmeniz yeterli ya da program penceresinin en alt sağ köşesindeki bölümden yapabilirsiniz.

Sibelius - Zoom

 

Bir sonraki dersimizde tablatür konusunu işleyeceğiz.

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.