Sibelius Dersleri – 1

Sibelius’u açtığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. New Score sekmesine tıklayalım.

Sibelius Quick Start Ekranı

 

New Score (yeni partisyon) penceresinde çok sayıda sayfa göreceksiniz. Bunların arasından Blank (boş) olanı seçiyoruz. Sibelius’u öğrenmeye başladıkça bu ekrandan istediğiniz şablonu seçebilirsiniz.

Sibelius Partisyo Seçim Ekranı

 

Boş sayfayı seçtiğimizde karşımıza aşağıdaki pencere gelecek, Create (oluştur)butonuna basıp devam ediyoruz, boş sayfamız karşımıza gelecek.

Sayfa Düzenleme Penceresi

 

Boş sayfamız karşımıza geldi, nota yazabilmemiz için porte (dizek) oluşturmamız gerekli. Bunun için Home sekmesinde Add Or Remove (kısayol I harfi) düğmesine tıklıyoruz.

Sibelius Boş Sayfa

 

Karşımıza gelen pencereden bir çalgı seçip yandaki alana eklememiz gerekiyor. Buraya eklediğimiz her çalgı için sayfamıza bir dizek eklenmiş olacak. Ben gitar bölümünden akustik gitarı seçtim. Eklemek için çalgı ismine 2 defa tıklayabilir ya da Add to Score (partisyona ekle) butonuna basabilirsiniz. Ekledikten sonra Ok butonuna basıp pencereden çıkıyoruz.

Sibelius Çalgı Ekleme Penceresi

 

Dizeğimiz çalgı ismiyle beraber sayfaya eklendi, isterseniz çalgı ismini seçip silebilirsiniz.

Sibelius - Dizek Eklenmiş Sayfa

 

Nota yazmaya başlamadan önce ölçü birimini ve varsa  (var :) ) arızaları eklememiz gerekiyor. Ölçü birimini eklemek için Notations sekmesinde Time Signature (zaman işareti) düğmesine tıklıyoruz (kısayol T harfi), açılan pencereden 4/4 ölçü birimini seçiyoruz.

Sibelius - Ölçü Birimi Eklemek

 

Ölçü birimini seçince fare işaretçisi mavi renge dönüşecek. Mavi renkli işareti, ölçü birimini eklemek istediğimiz ölçüye getiriyoruz (biz en başa ekleyeceğiz doğal olarak) ve tıklıyoruz. Ölçü birimimiz dizeğe eklenmiş olacak.

Sibelius - Ölçü Birimi Eklemek 2

 

Varsa eğer tonumuzu belirleyen arızaları da ekleyelim. Bunun için yine Notationssekmesinde olmalıyız. Buradan Key Signature düğmesine tıklıyoruz (kısayol K harfi). Açılan pencereden bize lazım olan tonu seçelim. Bizim örneğimizde G Major (sol majör) olsun. Fare işaretçisi yine maviye dönüşecek, eklemek istediğimiz ölçüye geliyoruz (ilk ölçü olsun) ve tıklıyoruz. Tonu belirleyen arızamız eklenmiş oldu

Sibelius - Ton Eklemek

 

Sibelius - Ton Eklemek 2

 

Şimdilik bu kadar, bir sonraki derste dizek üzerinde yapabileceğimiz bazı temel işlemleri öğreneceğiz (ölçü silmek ve eklemek).

Görüşmek Üzere.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. gerçekten yazılarınız sayesinde gitarı notaları yazılımları yeni baştan ve saglam bir şekilde ögreniyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.