Sibelius Dersleri – Sibelius Nedir?

Fırsat buldukça Sibelius programını nasıl kullanacağınıza dair yazılar yazacağım. Önce, Sibelius nedir?

Sibelius; nota yazmaya yarayan, yazdığınız notaları dinleyebileceğiniz ve çeşitli dosya türlerinde kaydedebileceğiniz kullanışlı bir programdır. En son versiyonu 7.5.1 sürüm numarasına sahip.

Sibelius 7 ve 7.5 arasında çok büyük farklar yok ama 6 ve daha öncesi sürümlerin arayüzleri tamamen farklı. Sibelius 7, ribbon adı verilen bir arayüze sahip ve eski kullanıcılar için bir alışma dönemi gerekiyor. Yeni kullanıcılar için sorun olmaz rahat olun. Dersler Sibelius 7 ve sonrası sürümleri kullananlar için olacak aklınızda olsun.

Dersleri ekran görüntüleri ile destekleyeceğim. Kullandığım monitör 20 inç olduğu için bütün menüler ekrana tam olarak yerleşiyor. Eğer laptop kullanıyorsanız muhtemelen 15 inç ekran boyutuna sahipsinizdir bu yüzden menüler sizin ekranınızda biraz farklı görünecektir. Örneğin; Notations sekmesi büyük ekranlarda aşağıdaki gibi görünecektir

Sibelius Dersleri

Aynı sekme küçük ekranlarda aşağıdaki gibi görünür. İşaretlediğim yerlerde küçük oklar görüyorsunuz, o bölgeye tıkladığınızda ilgili menü açılır.

Sibelius Dersleri

 

Kitaplarımda bulunan bütün nota ve tabları Sibelius 7 programında yazdım. Nota ya da tab yazmak istiyorsanız gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Diğer seçeneklere de bir göz atmanızı tavsiye ederim. Örneğin; Finale, Mozart, Encore, Guitar Pro ve yerli bir seçenek olan Mus2.

Mus2 demişken, demosunu biraz kullandım, eğer özellikle de makamsal notalar yazacaksanız kullanmanızı tavsiye ederim, Türkçe olması en büyük avantajı zaten. İleride Mus2 dersleri de hazırlamayı düşünüyorum.

Sibelius için hazırlanmış Türkçe web içeriği yok denecek kadar az, umarım bu boşluğu biraz kapatabilirim.

En iyi program bildiğiniz programdır diyerek noktayı koyuyorum. :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bu siteyi hazırlayanlara çok teşekkür ederim. Yeni keşfettim sizi. Çocukluğumdan beri gitar çalıyordum ama çok uzun süre ara vermiştim. Bilgilerimi tazelemek ve yeni şeyler öğrenmek için titizlikle hazırlanmış siteniz benim için değer teşkil etti. Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Bu arada yaşım 57.

  2. Selam
    Sibelius adlı programı ve anlatımı hangi kitabınızda bulup temin edebilirim..???

    1. Gitar için yazdığım kitaplar var ama Sibelius için yok maalesef. Buradan elimden geldiğince anlatmaya çalıştım Sibelius’u. Fırsat bulduğumda çok sesli şarkıların notalarını nasıl yazabileceğimizi anlatan bir video yüklemeyi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.