Sokak Gitaristleri

Sokakta Gitar Çalan Meslektaşlarımız Hakkında.

Sokak Gitaristleri

Sosyal medyada, sokakta gitar çalan gitaristlerle ilgili paylaşımlara mutlaka rastlamışsınızdır. En iyilerden 6 gitaristin videosunu aşağıda paylaştım. Bazılarını dinlerken ufak bir baş ağrısı oluşuyor ama yine de takdire değer bir iş yapıyorlar. Bazıları amatör bir ruhla bu işi sürdürürken bazıları da daha profesyonel yaklaşmış olaya, izlerken farkedeceksiniz.

Sokakta müzik yapıp bu işten para kazanmaya çalışan insanlara, hadi para kazanmayı da geçtik sadece müzik yapmak isteyen insanlara ülkemizde biraz önyargıyla yaklaşılıyor. Gerçi son zamanlarda bu davranış tarzı olumlu yönde değişmekte ama bazı olaylarda olmuyor değil. Bazen resmi görevlilerin bazen de vatandaşların şiddetine maruz kalabiliyor sokak müzisyenleri. Biraz duyarlı olmakta fayda var. Müzikle uğraşan, vaktinin çoğunu çalgısını daha iyi çalmakla geçiren adamdan zarar gelmez. Sokak müzisyenlerini, insanların cebindeki üç kuruşa göz diken dilencilerle aynı kefeye koymayın. Çoğu insanın cesaret edemeyeceği bir iş yaptıklarını aklınızdan çıkarmayın.

Edit: Bu yazının üzerinden çok zaman geçmiş. Eminim bu videolardakinden daha iyi sokak gitaristleri de ortaya çıkmıştır. Ara sıra sosyal medyada rastlıyorum, neredeyse virtüözite derecesinde hatta neredeyse değil, virtüözite seviyesinde çalan gitaristler var.