Temel Müzik Bilgileri

Bu başlık altında müzikle ilgili herkesin bilmesi gereken temel konulardan bahsedeceğim. Burada yazacağım şeyleri internette ufak bir araştırma yaparak başka sitelerde de bulabilirsiniz fakat gitar ve notalar üstüne bazı çalışmalar hazırlayacağım, burada anlatılanlar o çalışmaların temelini oluşturuyor.

Nota

Ezbere bildiğimiz tanımıyla “sadece sesleri gösteren işaretler” değildir. Bir nota tek başına süreleri gösterir. Notaların sesleri de tanımlamasını istiyorsak porte üzerinde konumlandırmamız gerekir.

Dizek (Porte – Staff)

Notaları yazdığımız 5 çizgi ve 4 aralıktan oluşan bölüme dizek adını veriyoruz. Dizek çizgileri ve aralıkları 1’den başlayarak en alttan en üstte doğru numaralandırılır. Dizek sayesinde notaların yüksekliklerini (incelik/kalınlık) belirleyebiliyoruz. Dizek üzerinde alttan üste doğru sesler inceleşir. Örneğin; 3. çizgiye yazdığım bir nota 1. çizgiye yazdığım bir notadan daha incedir.

Dizek (porte)
Dizek (porte)

Ek Çizgisi (Ledger Lines)

Dizeğe sığmayan notaları bu kısa çizgilere yazıyoruz.

Ek Çizgisi
Ek Çizgisi

Anahtarlar (Clef)

Müzikte 3 çeşit anahtar kullanırız SolFa ve Do. Anahtar; dizek üzerinde bir başlangıç noktası belirleyip, bütün notaları bu başlangıç noktasına göre isimlendirmemizi sağlar. Örneğin; hepimizin bildiği Sol Anahtarı sol notasının yerini belirler ve sol notasına göre diğer notaları isimlendiririz. Benzer biçimde; Fa anahtarı Fa notasının yerini, Do anahtarı da Do notasının yerini belirler. Gitar veya keman gibi ince (tiz) ses aralığında bulunan çalgılar için Sol Anahtarı,  kalın (bas) ses veren çalgılar için “Kontrbas gibi” Fa Anahtarı kullanılır. Piyano ve Arp içinse her ikisi birden kullanılır. Do anahtarını kullanan çalgılar sınırlıdır, en bilinen örnek ise violadır.

SOL - FA ve DO Anahtarı
SOL – FA ve DO Anahtarı

Ölçü Birimi (Time Signature)

Dizek üzerinde anahtardan sonra yazılan rakamlara Ölçü Birimi diyoruz. Ölçü birimleri vuruşları ve bu vuruşlardan bir ölçü içerisinde kaç tane bulunması gerektiğini gösterir. Alttaki rakam vuruşu, üstteki rakam ise bu vuruşlardan ölçü içerisinde kaç tane bulunacağını belirtir. Alttaki rakam 1 – 2 – 4 – 8 – 16 – 32 – 64 şeklinde katlanarak ilerlerken, üstteki rakam 1’den herhangi bir sayıya kadar olabilir (tabi ki gerektiği kadar :) ). Örneğin 4/4 (dört dörtlük) ölçüde 4 tane dörtlük nota vardır.

Ölçü Birimi
Ölçü Birimi

Tonal Donanım (Key Signatures)

Eserin tonalitesini belirleyen işaretler (diyez ve bemoller). Bu konu hakkında yazdığım bir yazı için buraya tıklayın

Tonal Donanım
Tonal Donanım

Ritim

Güçlü ve zayıf vuruşların bir düzen oluşturacak şekilde organize edilmesine ritim adını veriyoruz

Ölçü (Bar)

Ritmik vuruşların yazıldığı ve çizgilerle bölünen alanlara ölçü adını veriyoruz.

Ölçüler zaman adını verdiğimiz vuruşlardan oluşur. Ölçülerin ilk zamanı kuvvetli diğer zamanları ise ya zayıf ya da yarı kuvvetli olur ki bu sayede bir ölçünün nerede başlayıp nerede bittiğini anlayabiliriz. Aşağıda 4/4 ve 3/4 ölçüdeki kuvvetli ve zayıf zamanları görüyorsunuz.

Yazının devamı gelecek…

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sitenizden ve paylaşımlarınızdan çok faydalanıyorum. Teşekkür ederim böyle güzel emekler verdiğiniz için Ufak bi ricam var sizden
    Candan erçetin ANNEM şarkısının notalarını paylaşırsanız çok mutlu olurum.

  2. 1-Peki Peki Anladık (M.F.Ö) 2- Barış Manço ( kara sevda)
    notalarını yazar mısınız?

  3. Musa bey çok teşekkür ederim hizmetleriniz için çok istifade ediyorum ben kitabınızı da aldım yeni gitar çalma çalışıyorum ve haddinden fazla da istifade ediyorum çok teşekkürler sağ olun varolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.