gStrings – Akort Programı

Önemli: gStrings yazılımı bu yazının yazıldığı tarihten yaklaşık 2.5 sene sonra güncellendi. Yeni sürüm hakkındaki yazı için buraya tıklayınız.


Gitara yeni başladıysanız sizi en çok zorlayacak durum gitarı akort etmek olacaktır. Gitarı ve sesleri tanıdıkça daha doğrusu tecrübe kazandıkça gitarınızı kulaktan akort edeceksiniz doğal olarak. İşte o zaman süresince bir gitar akort cihazına ya da telefonlarınıza yükleyebileceğiniz akort programlarına (tuner) ihtiyacınız olacak.

Eğer Android işletim sistemiyle çalışan bir cihaz kullanıyorsanız size önereceğim akort programlarından bir tanesi gStrings. Programın ismi her ne kadar başka çağrışımlar yapsa da; string İngilizcede “tel” anlamına gelmekte. Programın hem bedava hem de paralı sürümü var. Paralı sürümde artı olarak ne var bilmiyorum ama (reklam göstermiyor muhtemelen ) bedava sürümü işini gerektiği gibi yapıyor. Programın en sevdiğim yanı gayet sade olması. Android için çok sayıda akort yazılımı var ve bazıları işin görsellik kısmına odaklanmış, kullanılabilirlik olarak ise çok kötüler. Gelelim gStrings’i nasıl kullanacağımıza.


Programı açtığımzda karşımıza bu görüntü geliyor. Tune Auto düğmesine basıp hemen akort yapmaya başlayabilirsiniz ya da ayarlar bölümünden işinize yarayacak bazı ayarlara bakabilirsiniz.

gStrings
gStrings

 

Telefonunuzun menü butonuna bastığınızda Settings düğmesini göreceksiniz, oraya basalım.

gStrings
gStrings

Karşımıza ayar bölümü gelecek. Optimize For düğmesine basalım.

gStrings
gStrings

 

Varsayılan olarak Violin (keman) seçilmiş durumda, biz gitarı seçeceğiz. Seçtikten sonra cihazınızın geri tuşuna basın.

gStrings
gStrings

 

Yine ayarlar bölümündeyiz. Note Naming seçeneğini görüyorsunuz, oraya bastığınızda karşınıza gelen pencereden nota isimlerinin nasıl görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Programın başka ayarları da var ama bazılarının ne işe yaradığını ben de bilmiyorum, ne işe yaradıklarını tahmin ettiklerimi ise kurcalama ihtiyacı hissetmedim. Geri kalan ayarların ne işe yaradığını biliyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

gStrings
gStrings
gStrings
gStrings

 

Cihazınızın geri tuşuna basarak ana ekrana gelebilirsiniz. Şimdi Tune Auto düğmesine basıp akort etmeye başlayabilirsiniz. Aşağı tarafta 2 düğme daha görüyorsunuz. O düğmeler en üstteki seçili olan notalar için. Görselde “e (mi)” seçilmiş durumda. Tune “e” düğmesine basarsam program sadece “e” sesine odaklanır diğerlerini yok sayar. Sound “e” düğmesine basarsam “e” notasının sesini verir. Notaları seçmek için yukarıdaki bölümü sürüklemeniz yeterli.

gStrings
gStrings

 

Başka bir yazıda görüşmek üzere. Akortlu kalın :P

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.