Sibelius Dersleri – 4

Nota yazmaya başlayabiliriz artık. Temel bilgileri biliyorsanız nota yazmakta zorlanmayacaksınız.

Nota yazmak için keypad penceresine ihtiyacımız var ki zaten aktif olması lazım. Çerçeve içerisine aldığım pencere Keypad penceresi.

Sibelius - Keypad

 

Keypad penceresini göremiyorsanız aktif etmemiz gerekiyor. Bunun için Viewsekmesinde Keypad kutucuğunu seçili hale getirmemiz yeterli. Ya da Ctrl+Alt+K tuş kombinasyonuyla Keypad penceresini açıp kapatabilirsiniz.

Sibelius - Keypad Etkinleştirme

 

Şimdi notalarımızı dizeğe yerleştirebiliriz. Yapacağımız şey çok basit, Keypad penceresinden herhangi bir süreyi fare işaretçisiyle seçin sonra dizeğin üzerine götürün, fare işaretçisi mavi renge dönüşecek, nota soluk şekilde belirecek. Tıklayın ve notayı yazmış olun. Notayı yanlış yere yazarsanız silme tuşuna basıp silebilirsiniz ya da ok tuşlarını kullanarak aşağıya ve yukarıya kaydırabilirsiniz.

Sibelius - Nota Yazmak

Ben örnekte çıkıcı ve inici olarak Do majör dizi yazdım. 4 ölçü yazdım  ve bitirmek istiyorum. Nota yazma durumundan çıkmak için Keypad penceresinde ok işaretini seçmem yeterli. Ya da sadece N harfine basın, N harfini nota yazma düğmesi olarak düşünebilirsiniz. Bastığınızda nota yazma durumuna geçersiniz, tekrar bastığınızda çıkarsınız, diğer işlemleri yaparsınız.

Sibelius - Nota Yazmak 2

 

Son ölçü boş kaldı ona bir şey yazmak istemiyorum. Seçip silebilirsiniz, nasıl yapacağımızı daha önce öğrenmiştik. Son halimiz aşağıdaki görüntüdeki gibi olmalı.

Sibelius - Nota Yazmak 3

 

Şimdi yazdığımız şeyi dinleyelim. Bunun için Transport penceresini açmalıyız. Viewsekmesinde Transport kutucuğunu seçili hale getirelim, pencere açılacaktır. Açmak içinCtrl+Alt+Y kısayolunu da kullanabilirsiniz.

Sibelius - Transport Penceresini Aktifleştirmek

Sibelius - Transport Penceresi

 

Dinledim, doğru yazmışım :) Şimdi bütün notaları silmek istiyorum. Önce bütün ölçüleri seçmem gerekir.

Sibelius - Ölçüleri Seçmek

 

Seçtikten sonra Backspace (silme tuşu) ya da Del tuşuna basın. Bir uyarı penceresi çıkacak, hemen varsayılan olarak görülen Yes butonuna basmayın, bütün dizeği silersiniz. No tuşuna basmanız gerekli, notalar silinecektir.

Sibelius - Silinmiş Notalar

 

 

İlk notalarımızı yazdık bununla da yetinmedik ve hunharca sildik :) Peki notaları yazmanın daha kolay bir yolu var mı? Fareyle uğraştırıcı oluyor teker teker.

Var.

Sonraki dersimizde onu öğreneceğiz.

Görüşmek Üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.