Transcribe!

Transcribe!; şarkıların hızını ve tonunu (transpoze), şarkının ses kalitesini etkilemeden değiştirebilen, şarkıda çalan akorları bulup bize gösterebilen bir program.

Akorları gerçekten buluyor ama kullanıcının akor konusunda biraz tecrübeli olması gerekiyor çünkü bazen yanlış akorlar da gösterebiliyor. Ben denemek için Güllerin İçinden şarkısını seçtim, şarkının başlangıç akoru Re minör (Dm) ama program Re majör (D) olarak algıladı. Şarkının ilerleyen bölümlerindeki akorları ise doğru algıladı. Kullandığınız ses doyasının kalitesi ve şarkının çalınış şekline göre sonuçlar değişkenlik gösterebilir.

Ben programı daha çok şarkıların akorlarını kendim bulurken ya da söylemek isteğim şarkıyı kendi söylemek istediğim tona transpoze etmek için kullanıyorum. Şöyle anlatayım; elimde Fa minör bir şarkı var ama akorlarını bulurken bare akorlarla uğraşmak istemiyorum, şarkıyı yarım ses pesleştirip Mi minör tonuna getirip öyle dinliyorum. Kolaylık oluyor benim için.

Gelelim programı nasıl kullanacağımıza. İlk açılışta karşımıza aşağıdaki ekran geliyor. İşaretlediğim yerden yani open butonuyla ses dosyamı açıyorum. Sürükle bırak yöntemiylede dosya açabilirsiniz.

Transcribe! - 1

 

 

Dosyamı açtım. En çok kullanacağınızı düşündüğüm özellikleri işaretledim sizin için

1. Açtığınız dosyayı kapatır
2. Şarkıyı yavaşlatır
3. Şarkıyı transpoze eder. Sürgüyü sola götürürseniz kalınlaşır, sağa götürürseniz inceleşir
4. Ek özellikleri açar

Transcribe! - 2

 

 

Ek özellikleri açtığımızda karşımıza başka ayarlar gelecek. Şarkıyı ana pencerede yavaşlatabiliyoruz ama hızlandıramıyoruz. Hızlandırma işlemini buradan yapabilirsiniz. Bu pencerede başka ayarlar da mevcut. Örneğin; tuning sekmesinde transpoze ile ilgili ince ayarları yapabilirsiniz.

Transcribe! - 3

 

 

Şarkının akorlarını görmek için aşağıda görünen özelliği aktifleştirmeniz gerekiyor.

Transcribe! - 4

 

 

Aktifleştirdiğinizde, işaretlediğim yerde akorları gösteren kutucuk karşımıza gelecek. Şarkıyı çaldırdıktan sonra durdurun, kaldığı yerdeki akoru gösterecektir.

Transcribe! - 5

 

Güllerin İçinden şarkısını çaldırdım, bir süre sonra durdurduğumda aşağıdaki gibi bir sonuç çıktı. Olası sonuçları gösterdi, gerçekten, durdurduğum yerdeki akor Gm akoruydu.

Transcribe! - Güllerin İçinden

 

 

Özetle; bu yazılımla şarkıların akorları konusunda bir fikir edinebilirsiniz. Transpoze özelliği ise benim en çok kullandığım özellik durumunda şu anda.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Abi bu sayfayı aşırı seviyorum müziklr ilgili her şeyi baştan sona evden öğrenmek güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.