Chris Rea

Chris Rea Kimdir?

Chris Rea Kimdir?

Chris Rea ingiliz asıllı bir sanatçı. 1951 yılında Middlesbrough şehrinde dünyaya gelmiş. Gitarla tanışması ise 19-20 yaşlarında olmuş. Aslında solak olmasına rağmen sağ eliyle gitar çalmasını öğrenmiş. İlk ciddi çıkışını 1978 yılında Fool (If You Think It’s Over) şarkısıyla gerçekleştirmiş. Bu kadar biyografik bilgi yeterli sanırım :)

Chris Rea kendine has sesi olan çok önemli bir müzisyen. Onu Chris Rea yapan şeylerin başında sesinin yanında gitar çalış tekniği de geliyor. Chris Rea gitarı “slide” adı verilen, metal ya da camdan yapılan bir alet yardımıyla çalıyor. Chris Rea’nın kendine has sesinin yanına slide gitarın kendine has sesi de eklenince aşağıda dinleyeceğiniz şarkılar ortaya çıkıyor.

Chris Rea ile ilk tanışmam TRT 2 kanalı sayesinde oldu sanırım. 1991 yada 1992 yılı olabilir. Auberge şarkısının klibini bir kaç defa izlediğimi hatırlıyorum ama o zamanlar şarkının isminin Auberge ve söyleyenin Chris Rea olduğunu bilmiyordum. Takip eden bir kaç yıl boyunca karşıma çıkmadı Chris Rea. Lise yıllarında müzisyen bir arkadaşım sayesinde Road To Hell şarkısını dinledim ve hayranlığım başlamış oldu. Özel kanallar ve internetin olmadığı yıllardan bahsettiğimi farketmişsinizdir sanırım :)

Chris Rea müziğini Soft Rock, Pop Rock, Blues Rock ve Blues kategorilerinde değerlendirebiliriz. Bu tarzlardan hoşlanıyorsanız zaten seveceksiniz, hoşlanmıyorsanız eğer, seveceğiniz bir şarkısı mutlaka vardır. Aşağıda olanların dışında çok şarkısı var, ilk aklıma gelenleri ekledim.

The Road To Hell

Chris Rea – Road To Hell

Auberge

Chris Rea – Auberge

Let’s Dance

Chris Rea – Let’s Dance

Working On It

Chris Rea – Working On It

Looking For The Summer

Chris Rea – Looking For The Summer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.