Gitar Üzerinde Notaları Bulmak – 1

Gitar Üzerinde Notalar Nasıl Bulunur? Gitarda Doğal Notalar

Gitar Üzerinde Notaları Bulmak – 1

Gitar Notaları veya Gitar Üzerinde Notaları Bulmak bu yazının ana konusu. Gitardaki notaların yerlerini bulmak olarak da düşünebilirsiniz.

Giriş

Gitar derslerine yeni başlayan çoğu insan nota öğrenmek ister ama bazı sebeplerden dolayı bu istek hemen kaybolur. Bu sebeplerin en başında gitara hakim olmamak gelir.

Gitar çalmaya yeni başlamışsanız dikkat etmeniz gereken çok fazla etmen vardır. Oturuşunuz, tutuşunuz, sol eliniz, sağ eliniz, parmaklarınız, teller, perdeler gibi. Bunlara bir de sıfırdan nota öğrenmeyi eklerseniz iş iyice karmaşık hale gelir, yeterince sabırlı değilseniz bu karmaşıklığı çözmek zor olur.

Önceden nota biliyorsanız çok sorun çıkmayacaktır, nota bilmiyorsanız “TAB” sayesinde gitarda hakimiyet sağlayıp, nota öğrenmeyi daha sonraya da bırakabilirsiniz.

Gitardaki Notaları Bulmaya Başlayalım

Aşağıdaki anlatım gitarda bir şekilde hakimiyet kazanıp, daha sonrasında nota öğrenmek isteyen öğrenciler için bir çıkış yolu olabilir. Gitar üstünde hangi perdenin hangi nota ismine sahip olduğunu bilirseniz, ileriki zamanlarda nota öğrendiğinizde perdelerle eşleştirmeniz daha kolay olur.

Gitar Üzerinde Notaları Bulmak - Do Majör Dizi Aralıkları
Gitar Üzerinde Notaları Bulmak – Do Majör Dizi Aralıkları

Yukarıdaki Do majör diziyi görüyorsunuz. Daha önce görmediyseniz bile DO-RE-Mİ-FA-SOL-LA-Sİ-DO notalarını sırasıyla ezbere biliyorsunuzdur eminim.

Do majör bizim çıkış noktamız. Dikkat ederseniz Mİ-FA ve Sİ-DO aralıkları yarım, diğer aralıklar ise tam. İşin püf noktası Mİ-FA ve Sİ-DO aralıklarında gizli o yüzden yarım aralık olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

Aralık nedir bilmiyorsanız aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz.

Aralık Nedir 1 » Aralık Nedir 2 » Aralık Nedir 3 

Mi Telindeki Notaları Bulmak

İlk işimiz en alt teldeki (mi teli) ana notaların yerini bulmak olacak. Gitarda her perde yarım sesti (aralık) hatırlarsanız. O zaman 1. ve 2. perde arası yarım, 1. ve 3. perde arası tam olur ( ya da 4-5 yarım 4-6 tam), bizi sadece tam ve yarım aralıklar ilgilendiriyor aklınızda bulunsun.

Şu andaki amacımız gitar üzerinde notaların yerini bulmak olduğundan nota isimlerini ve perdeleri yazarak anlatıma devam edeceğim.

Öncelikle Mi telindeki ana notaları bulalım ve aralıklarını görelim. Bunun için Mİ notasından diğer Mİ notasına kadar olan notaları yazalım ve aralıklarına bakalım.

Gitar Üzerinde Notaları Bulmak - Mi Telindeki Nota Aralıkları
Gitar Üzerinde Notaları Bulmak – Mi Telindeki Nota Aralıkları

Grafikte görülen baştaki notası 1. Tel 0 (sıfır yani boş), sondaki Mİ notası ise yine aynı telde 12. perde. Aradaki perdeleri biz bulalım.

Mİ ve FA arası yarım, o zaman Mİ 0 ise FA 1. perde olur.
FA – SOL arası tam, o zaman FA 1. perde ise SOL 3. perde olur.
SOL – LA tam, SOL 3. perde LA 5. perde
LA – Sİ tam, LA 5. perde,7. perde
Si – DO yarım, Sİ 7. perde, DO 8. perde
DO – RE tam, DO 8. perde, RE 10. perde
RE – Mİ tam, RE 10. perde, Mİ 12. perde

Aşağıdaki grafikle konuyu daha iyi çözebilirsiniz.

Mi Teli

Bitirirken

Peki arada kalan perdelerin adı yok mu? Buradan ulaşabilirsiniz

Diğer tellerdeki ana notaları bulmayı size bırakıyorum. Sorularınız varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz ya da mail yoluyla ulaşabilirsiniz

musacetiner@gmail.com

Gitar çalmayı nasıl öğrenirim diyorsanız yeni başlayanlar için hazırladığım Gitar Öğreniyorum metoduna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

Gitar Öğreniyorum – Temel Gitar Eğitim Metodu

Gitar Üzerinde Notaları Bulmak bu yazının konusuydu. Görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz, sormak istediğiniz soruları sorabilirsiniz

6 Yorum

  1. Keske 10. Perde falan degilde iste 3. Tel 3. Perde gibi yazsaymissin ama yinede isime yardi eyw.

      1. Çok faydasını gördük -tüm arkadaşlarca- :) teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.