Ukulele Nedir? Ukulele Çeşitleri

Ukulele Nedir?

Ukulele; telli çalgılar ailesinden, Hawai’ye özgü, 4 telli, ufak boyutlu karakteristik bir çalgı. Bu çalgıyı 19. yüzyılda Portekizli göçmenlerin Hawai’ye getirdiği söyleniyor. Hawai dilinde ukulele “zıplayan pire” anlamına geliyormuş.

Ukulelenin genel kullanım şekli akor çalıp üstüne şarkı söylemek şeklinde. Tabiki şarkıların melodilerini de çalabilirsiniz Son dönemde oldukça popüler oldu ukulele. Bunda internetin ve özellikle Youtube’un katkısı yadsınamaz. Youtube üzerinde çok sayıda ders videsouna ulaşabiliyorsunuz.

Çalması çok zor bir çalgı değil. Ritm kulağınız varsa, bir enstrüman çalıp üstüne de şarkı söylemek istiyorsanız ukulele uygun bir çalgı olabilir sizin için. Gitara geçiş için de ufak bir adım olarak düşünebilirsiniz.

Ukulele Çeşitleri Nelerdir?

Ukulele genelde 4 çeşitten oluşuyor. Soprano, Konser, Tenor ve Bariton. Boyutları, perde sayıları ve akortları da birbirlerinden farklı haliyle. Bunların dışında çok kullanılmasa da Sopranino, Sopranissimo, Bas ve Kontrabas ukuleleler de var. Aşağıdaki görsel ukulele çeşitleri hakkında fikir verecektir.

Ukulele Çeşitleri
Ukulele Çeşitleri

Ukulele Boyutları ve Perde Sayıları

Aşağıya piyasada çok bulunan 4 ukulele çeşidinin uzunluklarını yazacağım, ölçüler yaklaşıktır. Perde sayılarını da yanlarına ekliyorum

  • Soprano Ukulele: 54 cm. – 12 Perde
  • Konser Ukulele: 58 cm. – 17 Perde
  • Tenor Ukulele: 66 cm. – 18 Perde
  • Bariton Ukulele: 76 cm. – 19 Perde

Ukulele Akordu Nasıl Yapılır?

Akort konusuna girmeden önce bir şeyden bahsedeyim. Ukuleleye karakteristik özelliğini veren en önemli şey akort şekli. Gitarda teller/sesler aşağıdan yukarıya kalınlaşarak sıralanır. Ukulelede de alt 3 tel inceden kalına sıralanır, en üst tel ise ince bir sese akortlanır, yani en üst tel en alt tel gibi incedir. Fakat tenor ukulele de kalın olarak da akort edilebilir.

Soprano, Konser ve Tenor Ukulele alttan üste doğru A4 – E4 – C4 – G4 seslerine akort edilir. Baritone ise: E4 – B3 – G3 – D3 seslerine akortlanır. Aşağıdaki görsel daha fazla fikir verecektir size.

Ukulele Akordu
Ukulele Akordu

Bitirirken

Gitarınız var fakat ukulele gibi çalmak istiyorsunuz diyelim. Bunun için sadece 5. perdeye kapo takmanız yeterli, ukulele ses aralığı ve akordunda çalabilirsiniz, en üst kalın olur sadece.

Şimdilik ukulele için yazacaklarım bu kadar. Ukulele de çalmak için şarkı arıyorsanız daha önce yazdığım bir yazıya göz atabilirsiniz. Teşekkürler.

Ukulele İle Çalınan Şarkılar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.