Hızlı Gitar Çalmak – Tavsiyeler

Hızlı Gitar Çalmak İçin Ne Yapmalı? Nasıl Çalışmalı? Nasıl Hızlı Gitar Çalabilirim?

Hızlı Gitar Çalmak – Ne Yapmalı Ne Etmeli

Hızlı gitar çalmak gitar öğrenmeye çalışanların en büyük rüyasıdır. Gitara ilk başladığım zamanlarda benim de en büyük hayalimdi hızlı çalmak. Sürekli egzersizler yapardım, dizileri çalışırdım ki hala devam ediyorum çalışmaya. Aynı isteği ders verdiğim öğrencilerde ve tanıştığım başka gitar öğrencilerinde de görüyorum. İnsanın limitlerini zorlamak istemesi, zor olanı yapmak istemesi gerçekten güzel bir duygu. Güzel bir duygu ama hızlı çalmak isteyenlerin büyük çoğunluğunda hatta gitar öğrenenlerin büyük çoğunluğunda şunu gözlemliyorum; bir şeyler yapmak istiyorlar ama bunun için gerekli çabayı göstermek istemiyorlar :)

İlle de hızlı gitar çalmak istiyorum diyorsanız aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz. Bu öneriler sadece hızlı gitar çalmak için değil güzel gitar çalmak için de geçerli.

Gitara yeni başlıyorsanız ve çalışacak şarkı arıyorsanız buraya bir göz atın.

her-gun-gitar-calisin

Her Gün Gitar Çalışın

Günde en az bir saat gitar çalışmalısınız. 15-20 dakika gitar çalıp bırakmayın zaten o süre ısınmakla geçmiş oluyor. Tam ısınmışken gitar çalmayı bırakmayın aksine devam edin. 1 saatten fazla çalışacaksanız 45-50 dakika çalışıp 10 dakika mola verin ya da 30 dakika çalışıp kısa bir aradan sonra devam edin.

egzersiz-yapin

Egzersiz Çalışmaları Yapın – Çok Şarkı Çalın

Çeşitli gitar egzersizlerini mutlaka çalışın. Basit kromatik egzersizler başlangıç için idealdir. İnternet ortamında egzersizden bol bir şey yok zaten :) Bu sitede de çeşitli egzersizler var onları da çalışabilirsiniz. 5-10 dakika egzersiz çalıp yeter diye düşünmeyin, hiç bir zaman yeterli olmaz :).

Bu arada bir tavsiye, egzersizlerle kafayı bozmayın. Bol bol hatta egzersizlerden daha fazla şarkı çalın, şarkıları da bir çeşit egzersiz olarak düşünebilirsiniz. Şarkıların bazı bölümlerini egzersiz haline de getirebilirsiniz.

Çoğu egzersiz tekdüze bir şekilde ilerler fakat şarkılar sürprizlerle doludur, daha öğreticidir.

dizi-calisin

Dizi Çalışmaları Yapın

Dizi çalışmaları bu işim olmazsa olmazı. Majör ve minör dizileri mutlaka ezberleyin. Elektrogitarla uğraşıyorsanız pentatonik ve blues dizilerini gözü kapalı çalabilmelisiniz. Dizileri çalışmak ne işime yarayacak diye düşünmeyin. Sağ ve sol el birlikteliğinin gelişmesini sağlar, kulağınızı geliştirir, gitara hakim olmanızı sağlar. Diziler aynı zamanda şarkılar için bir temel oluşturur. Melodilerin yapı taşıdır. Aklınızdan çıkarmayın.

Dizi nedir öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yazılara bir göz atın

metronom

Metronom Kullanın

Metronom sizi sabit tempoda tutmaya yarayan cihazın adı. Mekanik ve dijital olanları mevcut. Bilgisayarınızda ve telefonunuzda kullanabileceğiniz çok sayıda yazılım da var. Mutlaka kullanın. Egzersizleri ve dizileri metronom eşliğinde çalışmanız çok faydalı olacaktır. Önce düşük tempoda başlayıp aşama aşama hızlandırarak çalışmak çok kullanılan bir yöntem.

arastirin

Araştırın, Dinleyin, Kulak Verin

Herkesten, her kaynaktan bir şeyler öğrenmeye çalışın. Bol bol müzik dinleyin. Tavsiyelere, eleştirilere açık olun, hepsinin bir değeri olacaktır. Günümüzde Youtube gibi bir nimet var mutlaka faydalanın

Siz ne düşünüyorsunuz, yorumlarda belirtebilirsiniz

11 Yorum

  1. musa bey tekrar çok teşekkür edrim. yeni gitar çalmaya çalışan biri olarak çok faydalanıyorum

  2. Armoni dersi bile verilmiyor bi tamer zaynioglu veriyor allah razı olsun başka ise yarar ders yok

  3. fingerstyle çalan biri olarak düşüncem türk tablari çok basit ve gitara onem verilmiyor ben sungha jung kelly valleau peter gergely ıgor presnyakov tablari calacagima türk tabi çalmak isterdim ama ypk ortada hicbisey

  4. Gitar çalanlar veya çalmaya başlamayı düşünenler için çok faydalı ve yerinde bir içerik olmuş, emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.