Sibelius Dersleri – 2

Bu dersimizde dizek üzerinde yapabileceğimiz bazı gerekli işlemleri öğreneceğiz.

1. derste oluşturduğumuz dosya üzerinden devam edelim. Öncelikle ölçü (bar) silme işlemini öğrenelim. Silmek istediğimiz ölçünün üzerine gelerek tıklayalım (shift tuşuna basarak 1’den fazla ölçüyü seçebiliriz). Home sekmesinde Delete düğmesine basarak seçtiğimiz ölçüleri silebiliriz ya da Ctrl+Backspace (silme tuşu), Ctrl+Del tuş kombinasyonlarından birini kullanabiliriz.

Sibelius - Ölçü Silmek

 

İşlemi gerçekleştirdiğimizde aşağıdaki gibi bir uyarı penceresi gelecek. İşaretli bölgeye tıklayarak bu pencerenin bir daha çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Yes düğmesine basıp devam ediyoruz, ölçülerimiz silinecek.

Sibelius - Ölçü Silme Uyarı Penceresi

 

Bir ölçüyle başbaşa kaldık :) Şimdi nasıl ölçü (bar) ekleyeceğimizi öğrenelim. Ölçü eklemek için Home sekmesinde Add butonun altında bölgeye tıklayalım, karşımıza bir menu çıkacak.

Sibelius - Ölçü Eklemek

 

Menüdeki seçenekleri öğrenelim

Add Bar At End: En sona bir ölçü ekler (Ctrl+B)
Add Single Bar: Belirleyeceğimiz bir yere tek bir ölçü ekler (Ctrl+Shift+B)
Add Multiple or Irregular Bar: Bir taneden fazla veya düzensiz ölçü ekler (başka bir yazının konusu olacak)

Uyarı: Kısayolları kullanmayı alışkanlık haline getirmenizi  tavsiye ederim. Sekmeler arasında dolaşmanıza gerek kalmaz, zaman kazanırsınız.

3 kere Ctrl+B (Add Bar At End) yaparak 3 ölçü ekleyelim. Aşağıdaki gibi bir görüntü oluşacak. Sayfanın boş bir yerine tıklayarak seçilmişliği giderelim.

Sibelius - Ölçü Eklemek 2

Şimdi de belirleyeceğimiz bir yere ölçü ekleyelim. Ctrl+Shift+B (Add Single Bar) yapıyoruz. Fare işaretçisi mavi renge dönüşecek, mavi renkli okla herhangi bir ölçüye tıkladığmızda o ölçünün öncesine yeni bir ölçü eklenecek. Ben 3. ölçüye tıkladım ve onun öncesine yeni bir ölçü eklendi.

Sibelius - Ölçü Eklemek 3

 

Bu yaptığımız işlemlere isterseniz farenizin sağ tuşuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sibelius - Sağ Tık

 

Bir sonraki dersimizde ölçü işaretlerini eklemeyi öğreneceğiz.

Görüşmek Üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.