Sibelius Dersleri – 5

Sibelius’ta klavyeyi kullanarak nota yazabilmemiz için öncelikle hangi harfin hangi notaya ait olduğunu bilmemiz gerekiyor. Aşağıdaki görselde, kullanacağımız harfleri görüyorsunuz. Karışık gibi görünüyor ama öyle değil.

Sibelius - Harfler

 

Harflerin bizim kullandığımız (İtalyan sistemi) nota sistemindeki karşılıklarını görüyorsunuz. La notasını temel ses olarak kabul edip, alfabenin harfleriyle eşleştiriyoruz.

Sibelius - Notaların Harf Olarak Karşılıkları

 

İkinci olarak süreleri hangi tuşları kullanarak seçeceğimizi bilmemiz lazım. O da çok basit. Klavyemizin numerik bölümündeki tuşları, Keypad penceresindeki tuşlarla eşleştiriyoruz.

Sibelius - Numerik Tuşlar

 

Hangi tuşun neye karşılık geldiğini aşağıdaki görsel sayesinde daha iyi görebiliyoruz. Num Lock tuşu ok işaretine karşılık geliyor ama onu kullanmıyoruz, onun dışındakileri kullanacağız. Tuşlara basarak Keypad penceresindeki değişimleri inceleyiniz. Sürelere karşılık gelen tuşlara bastığınızda nota yazma durumuna geçersiniz. Fare işaretçisinin mavi renge dönüşmesinden bunu anlayabiliriz.

Sibelius - Numerik Klavye 2

İlk olarak La Minör dizi yazacağız. Bunun için Ton ekleme menüsünden (K) arızasız bir ton seçelim. Sayfamız aşağıdaki gibi görünmeli.

Sayfamız

 

Herhangi bir süreyi seçip nota yazma durumuna geçelim. Ben 1 vuruşluk süreyi seçtim. İlk notamızı fareyi kullanarak yerine koyacağız, ondan sonrakileri klavyedeki harfleri kullanarak yazacağız. La minör dizi yazacağımız için önce La notasını yerine koyalım. Sonra sırasıyla B C D E F G A tuşlarına basalım. La minör diziyi çıkıcı olarak yazmış olduk, inici olarak da yazıp başladığımız yere dönelim. N harfine basıp nota yazma durumundan çıkalım.

Başlangıç

Sibelius - La Minör Dizi

Klavyeyi kullanarak nota yazmak ilk başta biraz uğraştırıcı ama öğrenince işinizi gerçekten kolaylaştıracak.

Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.